İngiliz vatandaşları silah ve mühimmatla yakalandı

Okunma: 266
Dünya 15 Şubat 2016 00:50
Videoyu Aç İngiliz vatandaşları silah ve mühimmatla yakalandı
A
a

Türkiye-Yunanistan sınırı yakınlarındaki Dedeağaç kasabasında yakalanan şüpheliler, terör faaliyetlerinde yer almak, yasa dışı silah ve cephane bulundurmak suçlamasıyla tutuklandı

Yunanistan’da, Türkiye-Yunanistan sınırı  yakınlarındaki Dedeağaç (Aleksandrupolis) kasabasında, 3 İngiliz vatandaşının  büyük miktarda silah ve cephaneyle yakalandığı bildirildi. 
    Yunan sahil güvenlikten yapılan açıklamada, Dedeağaç Limanı'nda, 35 ve  36 yaşındaki İngiliz vatandaşına ait bir karavanda gerçekleştirilen aramada, özel  olarak yapılmış bölmelere gizlenmiş olarak şarjörleriyle birlikte 18 makineli  tüfek ve çeşitli ebatlarda 39 bin 750 adet mermi ele geçirildiği belirtildi.
    Şüphelilerin üzerinde yapılan aramada ise 400 ABD doları, 2 bin Türk  Lirası, 10 bin Irak Dinarı ve 5 cep telefonu bulunduğu kaydedildi.
    Savcılığa sevk edilen şüphelilerin, suç örgütü oluşturmak, terör  faaliyetlerinde yer almak, yasa dışı silah ve cephane bulundurmak suçlamasıyla  sevk edildikleri Dedeağaç Savcılığınca tutuklandığı açıklandı.
    Öte yandan, 2 şüphelinin savcılığa verdiği ifade üzerine harekete  geçen Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de Kipi sınır kapısında (İpsala) 40  yaşındaki bir İngiliz vatandaşına ait Alman plakalı karavan tipi araçta yaptığı  aramada kaçak silah ve cephane ele geçirdiği belirtildi.
  Yunanistan Polis Teşkilatı’ndan (ELAS) yapılan açıklamada, karavanın  iç bölümlerine gizlenmiş olarak 4 adet 5,5 milimetrelik uzun namlulu tüfek, 8  dürbün ve 22 milimetre çapında 200 bin adet mermi bulunduğu bildirildi.
    Bu arada, Yunan medyasına yansıyan haberlerde, ele geçirilen silah ve  mühimmatın Irak'a götürülmek üzere Almanya  ve Avusturya'dan satın alınarak İtalya üzerinden Yunanistan'a sokulduğunun tahmin edildiği kaydedildi. Haberlerde,  "Kürt" asıllı olduğu ileri sürülen 3 şüphelinin 8 gündür Dedeağaç'ta bir otelde  kaldıklarının belirlendiği ifade edildi. Yunan Haber Ajansı ANA-MPA, 3 şüphelinin  savcılıkta Kürtçe tercüman istediklerini duyurdu.
    Dedeağaç Emniyet Müdürlüğünce olayla ilgili soruşturma başlatıldığı  belirtildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat