• Diğer

Sultangazi

Gazi Cemevi’nde Binlerce Cana Aşure ve Lokma Dağıtıldı

Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı Gazi Cemevi’nde düzenlenen aşure günü etkinliğinde binlerce kişiye kurban ve aşure lokması pay edildi.

Gazi Cemevi’nde Binlerce Cana Aşure ve Lokma Dağıtıldı

Okunma: 4230

12 Eylül 2019 19:25
-A

+A

Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı Gazi Cemevi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla kurban ve aşure lokması dağıtıldı. Gazi Cemevi’nde düzenlenen aşure ve kurban günü etkinliğine Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, Bir önceki dönem CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, CHP Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz, CHP Sultangazi İlçe Başkan Vekili Kemal Avseren, Gazi Mahallesi Muhtarı Ümit Doğan, meclis üyeleri kanaat önderleri, dedeler ve binlerce vatandaş katıldı. 
Gazi Cemevi Başkan Vekili İsmet Elmas, “ Aşure gününün huzura ve barışa vesile olmasını dileyerek, “ Her zaman ülkemizin bu huzura, barışa ihtiyacı var. Tüm halk bugün burada birlik olacağız. Beraber olacağız. Et tırnaktan ayrılmaz. Biz böyle bir bütünlüğü sergilemek için varız” dedi.Bu birlikteliği sağlamak için ülkenin her zamankinden daha çok barışa, huzura, özgürlüğe ihtiyacının olduğunu anlatan Elmas, “ Bizler Allah rızası için oruçlarımızı tutarız. Adem Peygamberden itibaren Hz. Muhammet’e kadar tüm peygamberler Muharrem orucu tutmuşlardır. Bizler ayrıca Kerbela matemi için oruç tutuyoruz. İmam Zeynel Abidin Kerbela katliamından sağ kurtulduğu için 12 günlük oruç’tan sonra şükran kurbanı ve aşure lokması yapıyoruz” dedi. 


 
İsmet Elmas, konuşmasının devamında; “Bugün halkla bir olacağız, aşure ve kurban lokmamızı dağıtacağız. İnşallah aşuremiz kurbanlarımız ülkemize huzur getirir. Aşurede ki çeşitlilik birbirine karışmak için yarışıyorlar İnşallah bizlerde bu çorbaların içindeki meyveler gibi birbirimize karışalım bu yüzden bugün buraya hiçbir ayrım yapmadan tüm insanlarımızı davet ettik” dedi.


 
Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar da konuşmasında 12 gün boyunca tutulan oruçların kabul olmasını diledi.
 

 
Konuşmaların ardından Alevi dedesi Hıdır Cenan, tarafından kurban ve aşure lokmasına gülbeng verildi.
Okunan gülbeng ve dualardan sonra törene katılan vatandaşlara kurban lokması ve aşure ikram edildi.

 
  

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

YAZARLAR

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER
HAVA DURUMU

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku