ABD: İstiklal Caddesinde Ölenlerden İkisi Bizim Vatandaşımız

Okunma: 199
Dünya 20 Mart 2016 11:06
Videoyu Aç ABD: İstiklal Caddesinde Ölenlerden İkisi Bizim Vatandaşımız
A
a

İstanbul Beyoğlu'da düzenlenen canlı bomba saldırısı, hem Beyaz Saray hem de ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı. Beyaz Saray, saldırıda yaşamını yitirenlerden iki İsraillinin, aynı zamanda ABD vatandaşı olduklarını açıkladı.

 

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby yayınladığı yazılı açıklamada, "ABD, İstanbul'un İstiklal Caddesi üzerinde bugün düzenlenen terör saldırısını sert bir şekilde kınıyor" dedi. Saldırıda yaşamını yitirenlere başsağlığı, yaralananların da bir an önce iyileşmeleri dileğinde bulunan Kirby, "Soruşturma sırasında Türk yetkililerle yakın temas içindeyizö ifadelerini kullandı.

Kirby, "ABD'nin ortak terör tehdidiyle mücadelede NATO müttefiki Türkiye'yle dayanışma içinde olduğunu, Beyoğlu saldırısının son dönemde Türkiye'de 'masum insanlara karşı haklı çıkarılamayacak' bir dizi saldırının sonuncusu olduğunu" belirterek, "Bu tür eylemler bölgede barış ve uzlaşmayı savunan kesimlere, ABD'nin destek verme kararlılığını güçlendirmekten başka bir şey yapmayacak" dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price da yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'daki saldırıyı "mümkün olan en sert dille" kınadıklarını belirtti. Ned Price, "çirkin" diye nitelediği saldırıda ölenlerden ikisinin ABD vatandaşı olduğunu doğruladı. Price açıklamasında, "Düşüncelerimiz ve dualarımız, ölenlerin aileleri ve sevdikleriyle. Yaralananların hızla iyileşmesini umuyoruz" dedi.

"Türkiye'nin bir kez daha korkunç bir terör saldırısı ile yüz yüze kaldığına" değinen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Price, NATO müttefiki ve dost Türkiye'ye kararlı desteklerinin süreceğini vurguladı ve "Türkiye'de arka arkaya yaşanan bu terör eylemlerinin son bulması gerektiğini" belirtti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat