• Diğer

Sultangazi

Zeynel Odabaş; “İnançlarımız Yargılanıyor”

Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi’nin yıkım kararı ve Cemevi Başkanı Zeynel Odabaşın 5 yıl ceza ile yargılandığı, 198 TL para cezası ve yıkım kararının 18. duruşması Gaziosmanpaşa adliyesinde görüldü.

Zeynel Odabaş; “İnançlarımız Yargılanıyor”

Okunma: 1677

8 Ekim 2019 17:58
-A

+A

Mahkeme öncesi ve sonrası açıklamalarda bulunan Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş, “ Biz değil inançlarımız, yaşam felsefemiz, ibadet hanelerimiz Cemevlerimiz, inanç kurumlarımız yargılanıyor” dedi.Mahkeme önüne kalabalık bir kitleyle gelen Zeynel Odabaş’a şu isimler eşlik etti. Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karadaş, Habipler Cemevi Başkanı Orhan Satılmış, Gazi Cemevi Başkan Vekili İsmet Elmas, CHP Sultangazi Belediye Başkan Adayı Mimar Haluk Bozkurt, CHP Meclis Üyesi Nihat Demir, CHP Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Nevzat Altun, Gazi Mahallesi Muhtarı Ümit Doğan, CHP Sultangazi İlçe Başkan Yardımcısı Canan Yıldırım, CHP Kadın Kolları Başkanı Sennur Sırbudak, Geçen dönem CHP Sultangazi Grup Başkan Vekili Sait Coşkunoğlu, Avukat Ali Acar, Geçen dönem CHP Sultangazi İlçe Başkan Yardımcısı Hüseyin Kara, Geçen dönem CHP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Ergün Yavuz, Av. Zeynel Öztürk, Hıdır Tanrıverdi, Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam , Alevi Kültür Dernekleri Adana Şube Başkanı Hasan Mansuroğlu, Alevi Kültür Dernekleri Silivri Gümüşyaka Şube Başkan Yardımcısı Mesut Şevket Ersoy , AKD Beylikdüzü Şube Başkanı Coşkun Aksoy Alevi Dernekleri Federasyonu genel başkan Yardımcısı Gazi Arslan, PSAKD Güzeltepe Cemevi Başkanı Abuzer Çetinkaya, Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Yavuz Selçuk, Demokratik Alevi Dernekleri Bülent Felekoğlu ve İmam Balsever, CHP Gaziosmanpaşa Önceki Dönem İlçe Başkanı Mehmet Polat, HDP Sultangazi İlçe Eş Başkanı Atilla Bahçıvan, Köy Derneklerine, Yol Tv, Can Tv, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet ve Pirha, Yaşam Gazetesi, Sultan Haber ve yüzlerce vatandaş katıldı.  


 
İmara aykırı yapıldığı gerekçesiyle Sultangazi Belediyesi tarafından yıkım kararı çıkarılan Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş ile ilgili açılan davanın 18. Duruşması bugün Gaziosmanpaşa Adliyesinde görüldü. 9 Yıla yakındır süren davada Odabaş, 5 yıl hapis cezası ile yargılanıyor.


 
Duruşma salonunda dik bir duruş sergileyen Odabaş, Mahkemede vermiş olduğu ifadeyi gazetemize değerlendirdi. “ Yıkım kararı ve beş yılla yargılandığım mahkemenin 18. duruşması bugün Gaziosmanpaşa Adliyesinde görüldü. Mahkeme salonunda tarafımıza yöneltilen suçlar sıralandıktan sonra şu ifadeyi verdim. Cemevimizin yanı başında bulunan Cami, Kuran Kursu, Halk Ekmek Fabrikası, Tuz deposu ve Gazi Karakolu bizimle aynı konumdadır. Onlarında imar durumu yoktur. İnanç kurumumuza çıkarılan yıkım kararı ve para cezaları bu kurumlara da kesilecek mi? daha doğrusu bu kurumun temsilcileri mahkemelerde yargılanacak mı?


 
Bizim yargılanmamız ve ibadet hanelerimize karşı açılan davalar tamamen siyasidir. Laik ve demokratik bir ülkede herkesin eşit yurttaşlık haklarından yararlanması gerektiğine dikkat çeken Odabaş. Bu mahkemelerde ben değil “ İnançlarımız, Felsefemiz, cemevlerimiz, ibadet hanelerimiz, Pirlerimiz, Dedelerimiz, inanç önderlerimiz yargılanıyor” dedi. İnsanım diyen herkesin ve her kesimin bu davayı sahiplenmesi gerekir” dedi.    

 


 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku