• Diğer

Sultangazi

YENİ YARGI REFORMU PAKETİ NELER GETİRECEK?

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarıma çok kısa bir süre sonra meclis gündemine gelecek olan yeni yargı reformu paketi hakkında bilgilendirme yapacağım.

YENİ YARGI REFORMU PAKETİ NELER GETİRECEK?

Okunma: 1246

15 Eylül 2019 14:00
-A

+A

Cezalarda uzlaştırmanın kapsamı bu paketle genişleyecek. Eğer şiddet içermiyorsa aile arabuluculuğu sistemi getirilecek . Cumhuriyet savcılarımızın takidr hakkı genişletilecek. Biz Avukatlara 15 yılımızı doldurmamız durumunda yeşil pasaport hakkı verilecek . Böylece bizlerin uluslararası faaliyetleri kolaylaştırılacak. Bizlerin bilgi ve belgelere ulaşabilmemiz için yasal yetkilerimiz genişleyecek.

Cmk 5 yılın altındaki mahkumiyet kararlarına karşı yargıtay’a temyiz yolunu kapatmıştı. Yeni paketle 5 yıl altı cezalar da yargıtay’a temyiz imkanı getiriliyor.

Şu anki sisteme göre boşanma davalarında anne ya da babadan velayeti alamayan tarafa mahkeme çocuğu görebilmesi için şahsi görme izni kararı çıkartmakta . Buna göre mahkeme kararı gereği çocuğu görebilmek için anne ya da baba icra yolu ile çocuğu görebilmekte idi . Ancak yeni sistemle çocuk teslim merkezleri oluşturulacak anne yada baba çocuğu çocuk teslim merkezinde pedagog eşliğinde görebilecek. Sosyal güvencesi olmayan şiddet mağdurlarının tedavi giderlerini Devlet karşılayacak.


Fail olarak suçunuzu ikrar ederseniz yani kabul ederseniz sevk edildiğiniz mahkeme hakimi de sizin bu beyanınızı kabul etmesi durumunda davanız bir an önce etkin bir şekilde neticelenecektir.

Cumhuriyet savcılarımız suçun sabit olduğuna dair tüm delilleri yeterli ve inandırıcı delillerin büyük bir çoğunluğunu toplamadan dava açamayacak .Böyle bir durum olduğunda mahkeme iddianameyi iade edebilecek .

Tutuklanmanız için kuvvetli suç şüphesi artık yeterli olmayacak bunun için yeterli inandırıcı delil olması gerekecek .
Soruşturma evresinde 3 aydan fazla tutuklu kaldı iseniz soruşturma evresi tamamlanıncaya kadar ağır ceza mahkemesi başkanına tutuklamaya itiraz hakkına sahip olabileceksiniz.

Terörle mücadele kanunu kapsamında eleştir amaçlı yapılan düşünceleri açıklama suç teşkil etmeyecek.
Hakimlerimiz hukuk hakimi ve ceza hakimi olarak ihtisaslaşacak . Avukatlıkta sınav sistemi getirilecek. Kadına şiddet çocuğa şiddet ve istismar suçları cinsel suçlar ve Devlete karşı Anayasal düzene karşı işlenen suçlar dışındaki suçlarda infaz sistemi değişecek ve cezalarının yarısını cezaevinde çeken hükümlüler tahliye edilecek .

Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
osman dereli. 28 Eylül 2019 00:04

Bekarlarin hali ne olacak bilgi verirmisiniz.

Cevapla
Yasin 16 Eylül 2019 01:50

Uyusturucuya ne gibi af gelicek

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku