• Diğer

Türkiye

YENİ YARGI REFORMU NE GİBİ YENİLİKLER GETİRİYOR?

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan yeni yargı reformu hakkında bilgi vermek istiyorum.

YENİ YARGI REFORMU NE GİBİ YENİLİKLER GETİRİYOR?

Okunma: 395

5 Haziran 2019 16:48
-A

+A

30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan yargı reformu strateji belgesine göre aile hukukunda özellikle nafaka ve çocuk teslimi konusunda yenilikleri görüyoruz. Yeni yargı reformuna göre yoksulluk nafakası evlilik süresi ile sınırlı ve paralel olarak ödenecek. Artık ömür boyu nafaka ödeme sistemi sona erecek . Boşanma davarlında çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması icra Müdürlüğünün görevi kapsamında idi.

 

Bu uygulamaya yeni yargı reformuna göre son verilecek. Bu konuda merkezler kurulacak. Buna göre Hakim ve savcıların görev yeri kendileri istemedikçe değiştirilemeyecek. Hakim ve savcı yardımcılığı sistemi gelecek. Hakimler ceza hakimi ve Hukuk Hakimi olarak ayrılacak. Hakimlikte branşlaşma olacak. Çevre imar Enerji alanlarında mahkemeler kurulacak. Avukat olabilmek için sınav şartı gelecek.

 

Avukatlarda artık yeşil pasaport alabilecek. Yargının iş yükünü azaltabilmek için bazı işler bazı davalar dava konusu olmadan Avukatlar aracılığı ile çözülecek. HSK nın disiplin kararlarına karşı yargı yolu genişletilecek. Artık tutuklama kararları gelişigüzel verilmeyecek . soruşturma ve kovuşturma evreleri için ayrı tutukluluk süreleri olacak.

 

15 yaşından küçük çocukların işledikleri suçlar ile ilgili olarak hemen dava açılmayacak çocuklara özgü koruma mekanizmaları gelecek. Yargıda hedef süre uygulaması genişleyecek. Adalet hizmetlerinde performans izleme merkezleri kurulacak. Hakim ve savcıların performansı takip altına alınacak. İş mahkemelerinde olduğu gibi tüketici uyuşmazlıkları da arabulucuya başvuru dava şartı olacak Suça sürüklenen çocuklar için kamu davasının açılmasının ertelenmesi modeli getirilecek.

 

Ceza davalarında uzlaştırmanın kapsamı genişleyecek . Adli olmayan ilçelerde ve büyük havalimanlarında segbis sistemi kurulacak Adli görüşme odalarının ülke genelinde yaygınlaşmasına çalışılacak Adli yardım sistemi güçlendirilecek. Vatandaşların danışmanlık hizmeti alabilecekleri merkezler kurulacak. ceza mahkemeleri 24 saat nöbetleşe hizmet verecek. Yazı işleri Müdürü olabilmek için hukuk fakültesi mezunu olma şartı getirilecek.

 

Avukatların bilgi ve belge temin etme konusundaki yetkileri genişleyecek . Tanıkların psikolojik olarak yıpranmalarının önüne geçebilmek için özel odalar yapılacak ve yüzleşmenin önüne geçilecek olmasına ihtiyaç vardır. Cumhuriyet savcılarımızın takdir yetkisi genişleyecek. Mahkumiyet kararı verilmesi çok düşük bir ihtimal ise cumhuriyet savcıları bu durumda genelde kovuşturmaya yer olmadığına karar verecekler.

 

Genelde savcılık aşamasında sorunların çözülmesine çalışılacak . Basit yaralama ve tehdit gibi suçlar şikayete tabi olacak. Şiddet içermeyen suçlardan hükümlü olan yaşlı, hamile ve çocukların cezalarının evde infazına olanak sağlanacak. Çocukların davalarının temyiz ve istinaf incelemelerine öncelik verilecek Yargı harçlarının hesaplanması konusunda da mahkemelerin işyükünü azaltacak basitlik sağlayacak düzenlemeler yapılacak. Noter sayısı artırılacak.

 

Noterlik mesleğine girebilmek için Adalet Bakanlığına başvurmak gerekiyordu Kariyer mesleği haline getirilecek . sayıları artırılacak . Bazı çekişmesiz yargı işlerinin halledilmesi görevi noterlere verilecek Aile arabuluculuğu sistemi getirilecek. 2010 da yapılan yargı değişikliğinde meslekten ihraç konusunda yargı yolu açılmıştı. Aynı şekilde disiplin kurulu kararları için başvuru yapma imkanı getirilecek . İnternet sitelerine erişim engeli konusunda sitenin tamamına değil sadece engellenmesine karar verilen kısmına erişim sınırlanmasına imkan veren düzenleme olacak.

 

Yani kısaca diyebiliriz ki İNTERNET SİTESİNİN TAMAMINA DEĞİL İÇERİĞE SINIRLAMA GELECEK. İstinaf mahkemesi yargılamasında haklarında 5 yılın altında mahkumiyet kararı bulunanlara Yargıtay’a temyiz yolunu kapatan CMK DA Değişiklikle Yargıtay’a taşınması gündeme gelecek. Bunun dışında son yıllarda bahsedilen af 5 yıllık ceza indirimi konusunda pakette bir düzenleme yer almıyor. ''Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.

 

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku