• Diğer

Sultangazi

Yarcan Tan’ın Konuşması Tansiyonu Yükseltti

Sultangazi Belediye Meclisi, Temmuz ayı 1. oturumu 2’ci birleşiminde “ Borçlanma yetkisi tartışması damgasını vurdu.”

 Yarcan Tan’ın Konuşması Tansiyonu Yükseltti

Okunma: 2256

5 Temmuz 2019 00:02
-A

+A

Sultangazi Belediyesi 2’ci birleşiminde gündemin 4. sırasında yer alan “ Belediye Başkanına borçlanma yetkisi” CHP Belediye Meclis üyesi Yarcan Tan’ın konuşması Meclis salonunda tansiyonun yükselmesine neden oldu. Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun 20 Milyon TL borçlanma yetkisi istedi. CHP’li meclis üyelerinin ret oyuna karşılık, AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin onayıyla karar meclisten oy çokluğuyla geçti.

CHP Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Yarcan Tan’ın meclis salonunda tansiyonu yükselten konuşmasını olduğu gibi yayınlıyoruz.

Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri;
 
Belediyenin 2019 yılı bütçe denkliği ve çeşitli projelerinde kullanılmak üzere uzun vadeli olarak 20 milyon TL borçlanılmak isteniyor.
 
İller bankasının bu kredi talebini ret edeceğini belirtip piyasa koşullarında kamu ve özel bankalardan borçlanılacak.
 
Bu krediye teminat olarak; BEDAŞ’tan gelen elektrik tüketim vergisi, İSKİ tarafından tahsil edilen çevre temizlik vergi payı ve İBB’den gelen paylar teminat gösterilip ipotek edilecek. Şimdi nedir bu çeşitli projeler? Bu para nerede kullanılacak açıkça belli değil. Bu projeleri bilmek istiyoruz.
 
Bize verilen 2018 kesin hesap cetvelini incelediğimizde hali hazırda belediyenin 206 milyon TL borcu gözükmektedir.
 
Şimdi bu borç piyasa koşullarının kötü olması nedeniyle yüksek faiz ile daha da artacaktır.
 
Üstelik de belediyenin gelecek gelirleri, gelecek nesillerin hakları gasp edilerek, ipotek edilerek artacaktır.
 
Belediye harcamalarını araç kiralamalarında olduğu gibi hesapsızca yapacaksanız sıkışınca gelecek nesilleri borçlandıracaksınız. Yok, böyle bir anlayış.
 
Ülkeyi yönetenler dışa bağımlı, üretmeyen, ithalat ve borca dayalı bir ekonomik modeli tercih etmişlerdir.
 
Borç katlanarak devam edip çevrilemez bir duruma gelmiştir. Merkez bankasındaki yeterli akçeler bile hazineye devredilmeye çalışılıyor.
 
Tamamen siyasi kaynaklı bir kur hareketiyle paramız yarı yarıya değer kaybederek faizler %40 lara dayandı. Hali hazırda bileşik faiz %30,5 civarındadır. Enflasyon ve işsizlik arttı. Sektörler art arda küçülmeye başladı.
 
Fabrikalar bir bir konkordato ve iflaslarını açıkladılar. Her batan fabrika yanında yüzlerce tedarikçiyi götürdü.
 
Ülke büyüme verisi iki çeyrek üst üste %-3 ve %-2.6 küçüldü.
 
Sanayi üretimi geçen yılın Nisan ayında yüzde -1 olmak üzere bu yılın Nisan ayı yüzde 4 - 3 küçülerek 12 ay boyunca küçülmüş oldu.
 
Türkiye ve dünya tarihinde görülmemiş bir biçimde hem küçülme hem de enflasyonu bir arada yaşıyoruz. Bu durum ekonomi literatüründe slumpfasyon yani çöküş olarak adlandırılıyor.
 
Belediye başkanının ülkenin bu kriz durumunu, yüksek faiz yüksek maliyet durumunu görmesini, gözetmesini ve uyarılarımıza kulak vermesini bekliyorum.
 
Bizler halkın temsilcileri olarak bu yüksek faiz ortamında zaten var olan yüksek borca yeni borçlar ilave edilerek gelecek nesillerin borçlandırılmasına karşı çıkıyoruz, ret oyu veriyoruz.
 
Saygılarımla arz ederim.
 
  YARCAN TAN

 

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku