• Diğer

Sultangazi

Yarcan Tan, “ 5 Yıl Sonra 650 Milyon Borç Bırakacaksınız”

Sultangazi Belediyesi’nin 10 Ekim 2019 Perşembe günü, Meclis 2. Birleşim 1. oturum olağan toplantısı Belediye Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan Başkanlığında toplandı.

Yarcan Tan, “ 5 Yıl Sonra 650 Milyon Borç Bırakacaksınız”

Okunma: 2287

11 Ekim 2019 08:27
-A

+A

CHP Grubu adına söz alan CHP Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Yarcan Tan, Stratejik Planlama ile ilgili sunum yaptı. Tan’ın meclis salonunda yaptığı konuşmayı olduğu gibi yayınlıyoruz.
 
Sayın Başkan Değerli Meclis Üyeleri
 
Stratejik planlamada başkan sunumunda “katılımcı, şeffaf, eşitlikçi, adil bir yönetim anlayışıyla, hep birlikte daha iyiye” diyor. Ne kadar hoş, stratejik planın oluşturmasında iç ve dış paydaşların görüşlerinin alındığı söyleniyor. İç paydaşlardan biride biz meclis üyeleriyiz. CHP olarak bize sorulmadı. Size soruldu mu? Hiç sanmıyorum. İBB ve bazı AKP ve CHP’li belediyeler de ortak aklın arandığını burada örnek verebilirim, stratejik plan tamamen ütopik olarak bir ajans tarafından hazırlanmış gibi görünüyor. Tespit edilen ihtiyaçlar ve bunların nasıl giderildiği soyut kavramlarla geçiştiriliyor.
 
Örneğin doğal afetlere karşı dayanıklı yapıların yetersiz oluşu tespitine riskli yapıların dönüşümünün hızlandırılması cevabı verilmiş ya 1999 depremi üzerinden 20 yıl geçti. 20 yılda ne yaptınız ki bunu hızlı dönüştüreceksiniz?
 
Yine günlük yoğun çöp oluşması ve kirlilik tespitinde çöplerin toplanmasının süreklilik arz etmesi demişsiniz. Ama ilçemizde bulunan İBB ye ait park ve tesislere bakımı İBB ye aittir yazılı pankart asıyorsunuz. Bu nasıl halka hizmettir? Parkları temizlemek yerine burası bize ait değildir diyorsunuz. Hal bu ki stratejik planda yasal yükümlülük adı altında ilçe genelinde yeşil alanların, spor alanlarının ve havuzların bakım ve onarımını yapacağınızı söylüyorsunuz” dedi.    
 
Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri
 
 
 
Bütçenin % 30’u gayrimenkul satışı ve borçlandırma ile karşılanacak.
 
Misyon, vizyon ve temel değerler başlıklarında, süslü püslü laflar ederek stratejik plan hazırlatmışsınız. Doğal, sosyal, kültürel, ekonomik değerler. Verimlilik, kalite, adil, eşitlikçi, katılımcıve mükemmellik. Bir an burası Paris sandım.
 
Güler yüzlü temel hak ve özgürlüklere saygılı gelişime, değişime açık, çağı yakalamış, yenilikçi…
 
Ya burada konuşuyorum bana tahammülünüz yok. Nerede kaldı bu kavramlar?
 
Maliyetlendirme de ilk yıl 450 milyon, son yıl 612 milyon olmak üzere 5 yılda 2 milyar 640 milyon harcayacaksınız. 200 milyon eski borç olmak üzere 650 milyonu borç olacak. 350 milyonluk da gayrimenkul satışı öngörüyorsunuz.
 
5 yıl sonra 350 milyonluk arsa satışı yapmış olacaksınız, 650 milyon da borç bırakacaksınız. Bu harcanan paraya karşılık bu planda bir hizmet görülmüyor.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku