• Diğer

Sultangazi

VELAYET DAVALARI

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma velayet davaları hakkında bilgi vermek istiyorum.

VELAYET DAVALARI

Okunma: 1414

29 Aralık 2018 21:15
-A

+A

Bildiğimiz gibi 18 yaşından küçükler Medeni kanunumuza göre çocuktur. Ve anne ve babalarının velayeti altındadır. Yasal bir sebep olmadan velayet hakkı anne ve babadan alınmaz . Ancak bazen bazı durumlarda vasi atanması gerekebilir çocuklara . 

Biz Avukat olarak velayet davasını Aile Mahkemesinde açarız. Biz veli olarak çocuklarımızın eğitimi öğretimi korunması ile sorumluyuz . Biz velayetimiz altındaki çocuklarımıza iyi bir şekilde bakmalıyız onu koruyup gözetmeliyiz. Geçimini sağlamalıyız . Onların eğitimi ile yakından ilgilenmeliyiz. Evlilik devam ederken anne ve baba velayet görevini birlikte yürütür. Şartlar ve koşullar değişmedikçe anne ve babadan velayet alınmaz . velayet hakkında hakim karar verilirken küçüğün üstün yararını gözetir. Velayet kamu düzenini ilgilendirir. 

Hakim anlaşmalı boşanma davasında taraflar velayet konusunda anlaşmış olsa bile velayet konusunda kendisi müdahil olabilir. 
Yargıtay 8 yaş sınırına bakar. 8 yaşından büyük çocukların görüşü alınmadan velayet konusunda verilen mahkeme kararlarını Yargıtay bozmaktadır. HUKUK Genel Kurulu 2018/1278 sayılı kararı ile. 


Anne ve baba evli değilse velayet annenin hakkıdır. Anne küçük ise ölmüşse kısıtlı ise ölmüş ise ya da velayet kendisinden alınmışsa hakim vasi atar.
 
Anne ve baba üçüncü kişiler karşı çocuklarının yasal temsilcisidir. 


Eğer çocuğun bedensel ya da zihinsel gelişimi açısından aile içinde kalması çocuğa zarar verecekse hakim çocuğu anne ve babadan alabilir. Bir kuruma ya da aile yanına verebilir. 
Velayetin değiştirilmesi davası dediğimiz dava türü ise velayet hakkının anne ya da babaya verilmesinden sonra velayet kendinse verilen tarafın durumunun değişmesi ve sonradan ortaya çıkan çeşitli nedenlerden ötürü velayeti alan anne ya da babanın velayet hakkını gereği gibi kullanamaması durumunda velayet hakkı değişir. 


Bunun için velayetin değiştirilmesini gerektiren bir olay olması örneğin anne ya da babanın velayet görevini ihmal etmesi gibi ya da kötüye kullanması gibi . Durumda değişiklik olduğunda hakim talep üzerine ya da resen velayeti yeniden düzenler gerekli önlemleri alır TMK 183. Maddeye göre. 
Anne ya da baba deneyimsiz ise hasta ise velayet görevini tam olarak yapamıyor ise anne ya da baba çocuğa yeterli ilgiyi göstermiyorsa yükümlülüklerini ağır bir şekilde savsaklama varsa velayet hakkını kaldırır. 


Velayet anne ya da babanın ikisinden de kaldırılırsa çocuğa vasi atanması gerekir. Velayet anne ya da babadan kaldırılmış olsa bile anne ya da baba çocuğun nafakasını ödemek zorundadır. Ödeyemez ise Devlet bu giderleri karşılar. 

Bu davalara Aile Mahkemeleri bakar . Aile Mahkemeleri bilirkişi olarak pedagog ve sosyal hizmet uzmanlarını görevlendirir. Bu uzmanlar anne ve baba ile çocuk ile görüşür. Rapor düzenleyerek mahkemeye verir. Mahkemede hakimi genelde rapor doğrultusunda kara r verir. 

Velayet davarlı hakkındaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz. 

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU AVUKATI

 

 

 
 
 

Anahtar Kelimeler : VELAYET DAVALARI,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku