• Diğer

Türkiye

TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMA SUÇU

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarıma trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu hakkında bilgilendirmek istiyorum. Bu suç Türk ceza Kanunumuzun 179. maddesi ile 180.maddesi arasında düzenlenmiştir.

 TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMA SUÇU

Okunma: 2332

23 Eylül 2019 00:34
-A

+A

Siz araç kullanırken başkalarının hayatını sağlığını malvarlığını tehlikeye sokacak bir şekilde trafikte araç sürerseniz veya trafik kazasına neden olursanız TCK 179. Madde ile cezalandırılırsınız.
 
 
Siz eğer 1 promilin üzerinde alkollü bir şekilde araç sevk ederseniz ya da trafik kazasına neden olursanız TCK 179.Maddeden ceza alırsınız .Alkollü bir şekilde araç sürmeniz kasıtlı olarak trafik güvenliğini tehlikeye soktuğunuz anlamına gelir. Bu suç tck 180. Maddedeki suçtan farklıdır. TCK 180. Maddede taksirle yani herhangi bir kasıt olmadan trafik güvenliğini tehlikeye sokma anlamına gelir.

Her iki suçta da sizin bu maddeden cezalandırılmanız için bir zarar meydana gelmesi şart değildir. Burada önemli olan sizin kusurlu hareketinizle trafik güvenliğinin tehlikeye düşmesidir. Eğer sizin olayınızda zarar da meydana gelmişse bir kişi yaralanmış ya da bir eşya zarar görmüşse ayrıca bu zarardan ebetteki sorumlu olacaksınız. Öreğin bir kişi sizin alkollü araç kullanmanız nedeni ile yararlandı ise siz hem trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan hem de taksirle yaralamadan ceza alırsınız. Taksirle adam yaralama suçu şikayete bağlıdır. Ancak trafik güvenliğini tahliye sokma suçu şikayete bağlı değildir. Kamuyu ilgilendirir. Şikayetçi vazgeçse de siz trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan ceza alırsınız.

Peki, Avukat Hanım bu suçta ben uzlaşabilir miyim? Derseniz HAYIR. Bu suç uzlaşma yasasına tabi suçlar arasında yer almamıştır. 8 senelik dava zamanaşımı vardır. Resen yani şikayete tabi olmadan da soruşturma açılır hakkınızda. Bu suçtan dolayı Asliye ceza Mahkemesinde yargılanırsınız.

Peki, Avukat Hanım bu suçtan ben ne kadar ceza alırım derseniz 3 aydan cezanız başlar 2 yıla kadar sürebilir.

Eğer olayın meydan geldiğinde alkollü iseniz yine aynı şekilde ceza alırsınız.
Siz kara deniz hava taşımacılığında kullanılan işaretleri değiştirirseniz kaldırırsanız 1 sene ile 6 sen arası ceza alırsınız.


Peki bu suçtan dolayı Avukat Hanım Hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına cezam çevrilebilir mi Adli para cezası yada cezamın ertelenmesi mümkün olabilir mi derseniz cevabım evet hakim sizin bir daha başka bir suç işlemeyeceğinize kanaat getirirse bu seçenek yaptırımlardan birine cezanızı çevirebilir.

Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 Nolu irtibat telefonuma sorularınızı bildirebilirsiniz.

AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku