• Diğer

Sultangazi

Sultangazi’nin Başarılı Okulu Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi

Sultangazi’nin başarılı liselerinin başında gelen Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi Gazi Mahallesi, Yunusemre Mahallesi ve 75. Yıl Mahallesi sınırlarının kesiştiği noktada kurulan bir kurumdur.

Sultangazi’nin Başarılı Okulu Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi

Okunma: 3835

15 Eylül 2020 18:37
-A

+A

Sultangazi’nin başarılı liselerinin başında gelen Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi Gazi Mahallesi, Yunusemre Mahallesi ve 75. Yıl Mahallesi sınırlarının kesiştiği noktada kurulan bir kurumdur. 


Yıllarca televizyon ekranlarının alt yazılarında olaylarla anılan Gazi Mahallesinde böylesine başarılı bir lisenin varlığı kimilerinin kulağına farklı gelebilir. Ancak, Hüseyin Boyraz’ın bu okula müdür olarak atanmasının ardından dengeler tamamıyla değişti. Bu okulun çatısı altında kazandırılan bilgilerin ve eğitim sürecinde kazandırılan becerilerin; yaşam içinde kullanılabilir bilgiler, birikimler olmasını sağlamak amacıyla Boyraz tarafından çokça çaba sarf edildi.
Boyraz, Ezberci eğitim anlayışını bir kenara bırakarak öğrencilerin araştırarak ve özümseyerek öğrenmelerini hedef edindi. Okulun fiziki şartlarını öğrencilerin ve velilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda en kaliteli eğitimi sunacak şekilde düzenledi. Okulda bulunan ve her öğrenci ile ayrı ayrı ilgilenen rehber öğretmenler, öğrencinin okuldaki, evdeki ve çevredeki ilişkilerini yakından takip etti. Bütün bu gelişmeler kendiside aynı çevrede yaşayan, aynı mahallede ikamet eden, öğrenciyi, veliyi yakından tanıyan Müdür Hüseyin Boyraz’ın sayesinde gerçekleşti.


 
Bundan dolayı Sultangazi’nin gözde okulu Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi nitelikli okullar arasına alınması gerekir. Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca 3. düzenlenen projelerde Sultangazi’nin en çok proje yapan okulu unvanını elinde tutmaktadır.


 
Başarılı onlarca öğrenci ve öğretmenler proje kapsamında 12 ülkeye gidip gelmiştir. Bu ülkeler İspanya, İngiltere, Almanya, Romanya, Portekiz, Slovakya, Fransa, İtalya, Avusturya, Polonya, Bratislava, gibi ülkelere gidilmiş, bu ülkelerdeki okullar da ülkemizi ziyaret etmiştir.


 
Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesinin öğrenci mevcudu 1500 dür. Okul bahçesinde atıl durumda olan Bilgi evi Müdür Boyraz tarafından onarılarak okul öncesi öğrencilerin hizmetine açıldı. Her sene 40 ile 50 çocuk buradan yararlanmaktadır. Bir kadrolu öğretmen ile faaliyetine devam etmektedir. Ana sınıfı altı yıldır faaliyettedir. Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi 47 öğretmen kadrosuyla mevcut branşlarda eğitim verilen okulda her hangi bir eksiklik söz konusu değildir.
 

 
Muharrem ayında gelenek haline gelen Aşure ikramı Sultangazi’nin mülki ve idari amirlerinin yanı sıra öğrenci öğretmen ve velilerin katılımı ile on yılı aşkın bir süredir devam etmektedir. Aşure kazanının okul bahçesinde kurulması vatandaş tarafından büyük ilgiyle karşılanmaktadır.
 

 
İdari kadroda yer alan 10 (on) yıllık bir geçmişi ile başarılara imza atan idareciler sayesinde Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi en çok tercih edilen okullar arasında birinci sıradadır. Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesinin bu konuma gelmesinde başta okul müdürü Hüseyin Boyraz olmak üzere deneyimli, tecrübeli idari kadronun gayret ve çabalarının sayesindedir.


 
Okulun halı sahası mevcut olup öğrencilerin spor derslerini basketbol ve halı sahada yapma imkanları vardır. Hava koşulları göz önüne alındığında 1500 mevcutlu bu okulun acilen kapalı spor salonuna ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Yetkililerin bir an önce bu okula kapalı spor salonu yapmaları beklenmektedir.


 
Üniversite başarısının yanında sosyal ve kültürel aktivitelere de önem veren ülke gündeminde zaman zaman öne çıkan Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi Liseler arası Fizy yarışmasında son dönemde adını duyurmuş ve TRT Müzik ekranlarında 45 dakikalık sunumla izleyicilerle buluşmuştur. İki gün boyunca devam eden TRT yayınında Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi adından bolca söz etmiştir. Öğrencilerin başarı grafiği gözlerden kaçmamaktadır. Varol Becirovski Trakya üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak önemli bir başarıya imza atmıştır.

 
Unutulmamalıdır ki bir okulda öğrencilerin başarılı olması ve başarı grafiğinin artması sadece derste değil hayatın her alanında başarı çıtasının yükseltilmesi için hiç şüphesiz pek çok etken ve neden vardır. Okul müdürleri ise bu etken ve nedenlerin beklide en önemlisidir. Bir okulda bulunan öğretmenlerin, öğrencilerin, personelin ve hatta velinin, öğrencilerin başarısına yönelik çalışmalarda bulunmasında okul müdürünün önemi göz ardı edilemez. Okul müdürü yaptığı çalışmalarla, etkinliklerle, aktivitelerle okuldaki öğrencileri etkileyebilir ve öğrencilerin başarısının sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirebilir.
 
İşte saydığımız bu özelliklerin tümü Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Boyraz’da var. Göreve geldiği günden bu yana okul içerisinde ve okul dışındaki örnek davranışları birçok öğrenci, öğretmen ve veli tarafından örnek alınmaktadır. Şair Abay Konanbay lisesinin öğrencileri bundan dolayı müdürlerini çok seviyor.

  

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Aynur ün 17 Eylül 2020 09:54

👏👏👏👏tebrik ediyorum müdürümüzü gerçekten Muhteşem bir insan Başarılarının devamını dilerim

Cevapla
ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku