• Diğer

Sultangazi

Sultangazi’de Küçük Kahramanlar Hafızalara Kazındı

Türkiye İstanbul’da geçtiğimiz günlerde meydana gelen 5.8 büyüklüğünde ki depremde Sultangazi İlçesi Uğurmumcu Mahallesinde bulunan Yunus Emre İlkokulunda yürüme engelli arkadaşlarının okulu terk etmesine yardımcı olan iki minik kahramanı konuşuyor.

Sultangazi’de Küçük Kahramanlar Hafızalara Kazındı

Okunma: 2527

4 Ekim 2019 20:54
-A

+A

Türkiye İstanbul’da geçtiğimiz günlerde meydana gelen 5.8 büyüklüğünde ki depremde Sultangazi İlçesi Uğurmumcu Mahallesinde bulunan Yunus Emre İlkokulunda yürüme engelli arkadaşlarının okulu terk etmesine yardımcı olan iki minik kahramanı konuşuyor.Sultangazi – Uğurmumcu Mahallesi Yunusemre İlkokulunda deprem anında okulda tahliye sırasında iki minik öğrenci yürüme engelli olan arkadaşlarının kollarına girerek dışarıya çıkmasına yardımcı oldu. Okulun güvenlik kameralarına yansıyan bu görüntülerin yayınlanmasının ardından bu iki küçük kahraman ilgi odağı oldu. Bugün Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, Sultangazi Yunusemre İlkokulu Müdürü Mustafa Aksoy, Küçük kahramanları ziyaret etti.Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından yürekler ağızlara gelmiş, İstanbullular sokaklara akın etmişti. Birçok iş yeri, market, resmi kurumdaki güvenlik kameralarının ilginç görüntüleri sosyal medyaya yansımıştı. Sultangazi Yunusemre İlkokulunda güvenlik kameralarına yansıyan görüntü çok farklıydı. Dramatik olduğu kadar, ders çıkarılması gereken bir görüntüyü gözler önüne serdi.Paylaşmanın, yardımın, dostluğun ve kardeşliğin adı gibiydi güvenlik kamerasına yansıyanlar. Can telaşıyla kendini sokağa atanların aksine iki minik kahraman yürüme engelli arkadaşlarının koluna girerek onunla birlikte okul bahçesine çıkmışlardı. Bu davranış birçok insana ders niteliğindeydi. O küçük kahramanlar övgünün en büyüğünü hak ediyorlar. İşte tamda bu noktada Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun devreye girdi.Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, Sultangazi Yunusemre İlkokulu Müdürü Mustafa Aksoy, Aleyna Revna Çelik, Ecrin Başkaya ve Berat Yalçın’na oyuncak ve bilgisayar hediye etti. 


 
Minik öğrencilerin velilerinin de katıldığı programda duygusal anlar yaşandı. Yürüme engelli olan Ecrin Başkaya, en büyük hayalinin doktor olmak istediğini söyledi. 5,8 büyüklüğündeki depremi anında yaşadıklarını anlatan minik Ecrin, 'Ben büyüdüğümde doktor olmak istiyorum. Ben'de büyüdüğümde engeli insanlara yardım etmek istiyorum" dedi. Ecrin'in annesi Fatma Başkaya, 'Görüntüleri izlediğimde o anları anlatamıyorum. Yani arkadaşına yardımcı da olmayabilirlerdi. İzlediğimde çok kötü oldum. Çıkmaya çalışırken, arkadaşlarının yardım etmeleri, koluna girmeleri. Ailesine de, öğretmenine de Allah razı olsun" diye konuştu.Berat Yalçın'ın annesi Ayşegül Yalçın, görüntüleri izlediğinde çok duygulandığını belirterek, 'Oğlumun bu hareketi ile gururlandım. İyi ki böyle bir çocuk büyütmüşüm. Bu davranışın temeli öğretmendir diyebilirim. Öğretmenimizde çok ilgileniyor. Sosyal medyada öğretmenimizle alakalı 'kucağına alabilirdi' diye sözler okudum. Kesinlikle öğretmenimiz öyle biri değil. Çocuklarını bıraktı, bizim çocuklarımızı korudu. Öğretmenimizle de gurur duyuyoruz" dedi.
Aleyna Revna Çelik'in annesi Berma Çelik ise, 'Görüntüleri izlediğimde evladımla çok gururlandım. Böyle bir merhametli davranışta bulunması benim çok hoşuma gitti. Ama olması gerekeni yaptı. Okuldan kaçmak yerine arkadaşını düşündü. Oğlumla gurur duyuyorum. Yine olsa, yine yapar" şeklinde konuştu.Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, "Ecrin, Alya ve Berat iki gündür medyanın mercekleri üzerinde. Dostluğu, kaynaşmayı, kardeşliği bir arada olmayı öğrettiler bize. Dostlarımız onlar bizim. Onlar Türkiye'ye örnek oldular. Türkiye'nin umudu oldular. Yardımlaşmanın nasıl olması gerektiğini, dostluğun nasıl olması gerektiğini, en zor zamanda bile dostunu geride bırakmamayı öğrettiler bize. 5,8 etkisindeki deprem onlara etki etmedi. Ben küçük yavrularımızı gönülden tebrik ediyorum. Küçük yavrularımızın eğitilmesinde hem ailesini, hem de okullarındaki öğretmenlerine canı gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah bu örneklik bütün Türkiye'ye, bütün dünyaya örnek olur. Onlara birer bilgisayar vereceğiz ki eğitim hayatında birer katkısı olsun" dedi.

 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku