• Diğer

Sultangazi

Sultangazi'de Hz. Mevlana "Aşkın Gözyaşları" ile Anıldı

Sultangazi Belediyesi, Hz. Mevlana’nın vuslata erişinin 746. yıl dönümünde Şeb-i Arus etkinliği düzenledi. Mevlana'yı anlatan ‘Aşkın Gözyaşları’ adlı tiyatro oyunu izleyiciden tam not aldı.

Sultangazi'de Hz. Mevlana "Aşkın Gözyaşları" ile Anıldı

Okunma: 1897

18 Aralık 2019 10:38
-A

+A

Sultangazi Belediyesi, Hz. Mevlana’nın vuslata erişinin 746. yıl dönümünde Şeb-i Arus etkinliği düzenledi. Mevlana'yı anlatan ‘Aşkın Gözyaşları’ adlı tiyatro oyunu izleyiciden tam not aldı.


 
Mevlana ölümü 'Yaratana Kavuşma' olarak görmüş ve o günü de düğün gecesi saymıştır. Ölümün aslen bir cismin ortadan kalkması değil, Allah'a doğru uçması anlamına geldiğini düşünen Hz. Mevlana, Şeb-i Arus'a 'Düğün Gecesi' anlamını yüklemiştir. 17 Aralık tarihine denk gelen haftalarda yapılan Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri halk arasında "Şeb-i Arus" olarak anılmaktadır.


 
Sultangazi Belediyesi, Mevlana Celalettin-i Rumi'nin vuslata erişinin 746. yıl dönümünde Sinan Yağmur'un unutulmaz eseri 'Aşkın Gözyaşları Hz. Mevlana' adlı tiyatro gösterisini izleyici ile buluşturdu.


 
Etkinliğe Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile eşi Tuba Dursun,  AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gülcan Ertekin, AK Parti ilçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu ile eşi Gülsüm Yiğitoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.


 
Yazar Sinan Yağmur tarafından kaleme alınan, Şems-i Tebrizi ile Mevlana'yı anlatan “Aşkın Gözyaşları” tiyatro oyunu izleyicinin beğenisine sunuldu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tiyatro oyunu, katılımcılardan büyük beğeni topladı.


 
Mevlana'nın düşüncelerini anlamanın büyük önem taşıdığını belirten Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “Bugün vuslatın 746. yılı vesilesiyle Mevlana’yla Şems-i Tebrizi’nin aşkını sanatçılarımız tiyatro olarak sergilediler. Sultangazimizin güzide insanları da çok güzel ilgi gösterdiler. Mevlana’nın ne dediği, ne demek istediği, onu anlayabilmek son derece önemlidir" diye konuştu.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

 Seyit Ateş’in Acı Günü

Seyit Ateş’in Acı Günü

10:27 - 29 Haziran 2020

 BASINA VE KAMUOYUNA!

BASINA VE KAMUOYUNA!

17:47 - 28 Haziran 2020

Ümit Doğan’dan 112 Hamlesi

Ümit Doğan’dan 112 Hamlesi

19:30 - 25 Haziran 2020

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku