• Diğer

Sultangazi

Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesinde Binlerce Öğrenciye Aşure Dağıtıldı

Her yıl olduğu gibi bu yılda gelenek bozulmadı. On yıl aralıksız Aşure kazanı kaynatan Şair Abay Konanbay Lisesi Müdürü Hüseyin Boyraz, Bu yılda Muharrem orucunun bitimiyle birlikte binlerce öğrenciye aşure dağıttı.

Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesinde Binlerce Öğrenciye Aşure Dağıtıldı

Okunma: 10910

17 Eylül 2019 21:06
-A

+A

Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Boyraz, okul bahçesinde kurduğu aşure kazanlarıyla binlerce kişiye aşure dağıttı.


 
İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube müdürlerinin katılımıyla aşurenin dağıtımı öncesinde konuşan Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, “Artık bu kazanlarda kaynayan aşlarımız barış, kardeşlik ve dostluk için pişsin. Cenabı Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Aşure denince Hz. Hüseyin akla gelir. Hz. Peygamber efendimiz en çok Ali’yi severdi. Peygamber efendimizin gözünde Hüseyin’in, Hasan’ın ve Fatima’nın yeri bir başkaydı. Onlar Peygamber efendimiz için çok önemliydiler” dedi. 


 
Yas-ı Matem orucunun tutulduğu Muharrem ayının bitimiyle birlikte Sultangazi İlçesi Gazi Mahallesi’nde bulunan Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi bahçesinde dev aşure kazanları kuruldu. Aşure dağıtımına büyük ilgi gösteren Lise örgencileri ve veliler uzun kuyruklar oluşturdu.


 
Aşure dağıtımına İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, Şube Müdürleri Murat Küçükkaya, Ozay Sert, Özcan Taşcan, Selçuk Ayyıldız, Battal Kanbay, Lise Müdürleri, Gülen Güneş Rehabilitasyon Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Bahriye Karatay, Fahri Aygün Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Mehmet Dağ ve çok sayıda öğrenci ve veli katıldı.


 
Aşure Dağıtımının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir’den izin ile günün anlam ve önemine vurgu yapan Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Boyraz, “ Bu ay çok kutsal bir ay. Kerbela olaylarının yaşandığı o acının, insanlık dramının bir daha insanlara yaşatılmaması temennisiyle bugün bir araya geldik. Hazreti Peygamber efendimizin değerli torunlarından, ehlibeyt üyesi Hz. Hüseyin’in ve aile fertlerinin Kerbela’da şehit edilmesinin ardından asırlar geçmiş olmasına rağmen bu acı, bu yas insanlık tarihinde asla unutulmadı, unutulmayacak da” dedi.  
 


Boyraz konuşmasının devamında “Aşurenin içerisinde bulunan Fındık, Ceviz, Badem, Üzüm, Buğday ve bir birinden leziz meyvelerin bir birlerini etkilemeden, güzel bir tatlı oluşturuyor. Aşurede ki çeşitlilik birbirine karışmak için yarışıyorlar İnşallah bizlerde bu çorbaların içindeki meyveler gibi birbirimize karışalım. Bizlerde bu dünya da birbirlerimizi olduğu gibi kabul edip hayatımızı barış ve huzur içerisinde aşure tadında yaşayalım.   
Burada bulunan tüm arkadaşlarımı, dostlarımı saygı ve sevgiyle kucaklıyorum. Aşure aynı zamanda kardeşliğin, bir arada olmanın, iyiliğin de sembolüdür. Hep söylediğim bir söz var. Dünyanın hiçbir bölgesinde, dünyanın hiçbir insanı ve toplumu Kerbelalar yaşamasın diyoruz. O yüzden de birbirlerimize saygı duyacağız, seveceğiz. Bu ülkede hep birlikte, bir arada yaşayacağız” dedi. 

Her yıl olduğu gibi bu yılda Sülbiye Boyraz’ın kendi elleriyle pişirdiği aşure binlerce öğrenci tarafından afiyetle yenildi. Sülbiye Boyraz’ın yapmış olduğu aşure katılımcılar tarafından çok beğenildi. Aşure’yi tadan herkes Sülbiye Boyraz’a teşekkür etti.


 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku