• Diğer

Sultangazi

Şah Hatayı Cemevi Zeynel Abidin’i Anlama Konferansı düzenledi

Hz. İmam Zeynel Abidin, Şah Hatayı Cemevi’nin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi Konferans salonunda vermiş oldukları konferansla anıldı.

Şah Hatayı Cemevi Zeynel Abidin’i Anlama Konferansı düzenledi

Okunma: 3105

8 Aralık 2019 20:32
-A

+A

Hz. İmam Zeynel Abidin, Şah Hatayı Cemevi’nin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi Konferans salonunda vermiş oldukları konferansla anıldı.Konferansa, MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel, AK Parti Sultangazi İlçe Başkan Yardımcısı Ömer Habat, CHP Sultangazi İlçe Başkan Adayı Bezat Ünal, İYİ Parti Sultangazi İlçe Başkanı Sinan Taşkın, BBP Sultangazi İlçe Başkanı Yakup Yılmaz, Saadet Partisi İlçe Başkan Yardımcısı, Bağımsız Türkiye Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Sefer Celep,  Bağımsız Türkiye Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı İlhan Keçeci, Sultangazi'nin sevilen İş Adamı Üzeyir Polat, Sivil toplum kuruluşu Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.Konuşmacı, Araştırmacı Yazar Hasan Kanaatlı’’ın sunumuyla devam eden konferans çok verimli geçti.


Şah Hatayı Cemevi Başkanı Turan Güner!in yapmış olduğu açılış konuşmasında şunları söyledi. “713 yılında büyük acı yaşandı, bu acı bugün hala tazeliğini koruyor Peygamber Efendimizin ciğer paresi olan Hz. Zeynel Abidin, efendimizin şehit edilişinin acısını hep birlikte yaşıyoruz. Hz. Hüseyin Efendimiz Kerbela'da zalimler tarafından 72 arkadaşı, ehlibeyt ile birlikte büyük bir zulme uğrayarak şehit edildiler. Bugün buradaki manzara bu acıyı bütün kalbimizle yaşatmakla birlikte, bizim birlik ve beraberliğimize kardeşliğimize ne kadar büyük bir iz bıraktığını, ne kadar büyük bir önemi olduğunu ispatlıyor.Bu acı birleştirdi ve aramızdaki sevgiyi büyüttü, kardeşliğimizi büyüttü. Bizim burada bu acıdan alacağımız ders şu dur; biz bir birbirimize karşı samimi olursak, gönülden birbirimize bağlanırsak bir daha bu elim hadiseleri yaşamayız. Bizi bugün Anadolu olarak, Türkiye olarak bir arada tutan bu Ehlibeyt sevgisidir.


 
Bu Ehlibeyt sevgisini her daim yaşatan ve bizleri bu sevgi etrafında bir araya getiren değerli kardeşlerimize de çok teşekkür ediyorum. Bugün Zeynel Abidin’i anlama ve anlatma konferansımız ve Merkezi 50. Yıl Mahallesinde bulunan Şah Hatayı Cemevimiz kardeşliğin temelleridir. Bu sevginin, bu kardeşliğin kıymetini bilerek yol almalıyız. Bu yolda sizin yaşayacağınız sıkıntılar, sizin yaşadığınız sorunlar bizim sorunumuzdur. Her daim kardeşiniz olarak sizlere gönlümüzü açmaktan, sizlerle beraber olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu kardeşliği daima, kıyamete kadar yaşatalım. Ülkemiz yücelsin, milletimiz yücelsin ve memleketimize nifak sokmak isteyenler, bu sevgi bağını zedelemek isteyenler fırsat bulamasın” dedi.


 
Hz. Zeynel Abidin Kimdir?

Kerbela'dan sağ kurtulan Ehl-i beytin son erkeği: Ali Zeyn el-Abidin

 

İmam Zeynel Abidin Kerbela faciasından kurtulan Ehli-Beyt neslinden çocuklar hariç tek erkektir. Kerbela faciasında İmam Zeynel Abidin (21) yaşlarında ve hasta idi. Hasta olması sebebiyle Yezid'in askerleriyle olan savaşa katılamamıştı.
 
Asıl adı Ali olan Ali Zeyn el-Abidin, Hz. Ali’nin torunu, Hz. Hüseyin oğludur. 655 yılında Medine’de doğdu, 713 yılında öldü. Ali Zeyn el-Abidin 655 yılında Medine’de dünyaya gelmiştir. Kendinden daha büyük kardeşinden tefrik edilmek için, küçük (aşğar) diye anılan bu ‘Ali, büyük takvasından dolayı Ali Zeyn el-‘Abidin (Allah’a ibadet edenlerin ziyneti) lâkabını almıştır. Şi’îler ve Aleviler tarafından, on iki imamın dördüncüsü olarak kabul edilip, saygı ve hürmet edilir.Babası Hz. Hüseyin’in H. 61= M.680’de, Kerbelâ muharebesinde şahadetinden son­ra, Şamir b, Zi ‘l-Cavşan o sırada hasta olan Zeyn el-‘Abidin’i de öldürmek istedi; fakat onu Ömer bin Sa’d kurtardı. Ubayd Allah bin Ziyad onu Hz. Hüseyin ailesinden sağ kalmış diğer birkaç kişi ile birlikte, halife I.Yezid, nezdine yolladı.


 
Halife bunları iyi karşıladı ve Medine’ye dönmelerine müsaade etti. Medineliler I.Yezid aleyhine ayaklandıkları zaman, Zeyn el-‘Abidin ayaklananlarla birlikte hareket etmekten kaçınanlardan biri olmuş­tur. Bundan dolayı, Harra’de kazandığı büyük zaferi müteakip (H.63 = M.683), Medine’ye muzafferane girişinden sonra, kumandan Mualim b. Ukba halifeden Ali Zeyn el-‘Abidin’e dostane muamele et­mek emrini aldı. Ali Zeyn el-‘Abidin, bazılarına göre, H. 92 (710/ 711) de, genel kanaate göre de, H.94 (712/713) te, 58 yaşında ölmüştür.
 
 
Türbesi Malatya'dadır. Türbe, Battalgazi ilçesi Atabey İskelesi yakınındadır. Türbenin Hz. Hüseyin’in oğlu İmam Zeynel Abidin Hazretleri’ne ait olduğu söylenmektedir.

On iki imamın dördüncüsü olan ve Hüseyin’in diğer oğullarının şehadetinden sonra sağ kalması ve imamlık sülâlesinin kendinden devam etmesi bakı­mından, Ebü’l-A’İmma, bazan da Sayyid Saccâd ve Sayyid al-Sâcidin lâkapları ile anılmıştır. Ali Zeyn el-‘Âbidin’in Kerbelâ olayında, ishal hastalığına yakalanmış olmasından dolayı, ba­bası Hüseyin tarafından harbe girmesine müsaade edil­memişti.

Sahife-i Seccadiye

Kerbela vakasından sonra Ehl-i Beyt  şeceresi  genelde erkekler üzerinden Zeynel Abidin yoluyla devam etmiştir.  Hem Bediüzzaman hem de Hasan el Benna, Ehl-i Beyt’in ser çeşmesi olan İmam Zeynel Abidin'in dualarının bulunduğu Sahife-i Seccadiye eserini okumaya devam etmişlerdir.

Hamd Salim Murri Yeni Ortadoğu adlı makalesinde Hasan el Benna’nın gece ve gündüz okuduğu evrada haiz dua mecmuasında yer alan dualardan birinin Seccad lakabıyla da bilinen İmam Zeynel Abidin’in Sahife-i Seccadiye’sinden muktebes olduğunu belirtmektedir.

 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku