• Diğer

Türkiye

ÖZEL EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇU

Özel evrakta sahtecilik suçunun konusunu dilekçeler faturalar işe giriş bildirgesi banka teminat mektubu vergi beyannamesi kira sözleşmesi mal teslim tesellüm fişleri alım satım sözleşmeleri Adi apartman makbuzları özel doktor raporu ve reçeteleri oluşturur.

ÖZEL EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇU

Okunma: 1955

11 Aralık 2019 01:10
-A

+A

 
Özel evrakta sahtecilik suçunun konusunu dilekçeler faturalar işe giriş bildirgesi banka teminat mektubu vergi beyannamesi kira sözleşmesi mal teslim tesellüm fişleri alım satım sözleşmeleri Adi apartman makbuzları özel doktor raporu ve reçeteleri oluşturur.

Bono çek gibi kambiyo senetleri vasiyetname tahvil gibi belgeler TCK 210. Maddeye göre resmi belge olarak kabul edilir. Ancak unsurları eksik olduğu için kambiyo senedi vasfını yitiren çek poliçe bono özel evrakta sahtecilik suçunun konusu olur resmi evrakta sahtecilik suçunun konusu olmaz.

Biz Avukatların müvekkilimize verdiğimiz evrakı bizim onayımız olmadan müvekkilimiz değiştirirse özel evrakta sahtecilik suçu oluşur.

Açığa attığınız boş imza o belgeyi özel belge yapmaz.
Kanunumuz boş kâğıda atılan imza kötüye kullanılırsa açığa atılan imzanın kötüye kullanılması suçu oluşur.

Bir belgenin aslı yoksa ve siz resmi belgenin fotokopisi olduğunu ileri sürerek onaylamışsanız özel belgede sahtecilik suçu işlemiş olursunuz.

Sahte olarak düzenlemiş olduğunuz kira sözleşmenizi notere onaylatmanız Özel evrakta sahtecilik suçunu oluşturur.

Bu suç yazılı evrak üzerinde işlenebilir. Hukuki değere sahip olan belge üzerinde işlenebilir. Özel belgeyi düzenleyen şahıs metinden anlaşılmalıdır Bu suçun oluşması için zarar ihtimalinin mevcut olması belgenin aldatma özelliğine sahip olması gerekir.
Normal şartlarda şikayete bağlı suçlarda suçu öğrenir öğrenmez 6 ay içinde şikayet etmelisiniz 6 ay içinde şikayet etmezseniz şikayet hakkınız Ortadan kalkar. Ama özel evrakta sahtecilik suçunda bu suçun dava zamanaşımı 8 senedir . 8 sene içinde savcılığa bildirilmesi gerekir,


Bu suçu özel bir belgeyi sahte olarak düzenleyerek kullanmak sureti işlenebilir özel belge başkalarını aldatacak şekilde değiştirilerek kullanılarak ya da sahte olduğunu bilerek özel belge kullanarak işleyebilirsiniz.

Bu suçun cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıdır Bir alacağınızı ispat edebilmek için bu suçu işledi iseniz cezada yarı oranında indirim olur özel evrakta sahtecilik suçu ile nitelikli dolandırıcılık suçu birlikte işlenebilir fail hem sahtecilikten hem de dolandırıcılıktan ceza alır.

Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.

Avukat Nevin Ömeroğlu Demirel İstanbul Barosu

 

Anahtar Kelimeler : ÖZEL EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇU,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku