• Diğer

Sultangazi

Nihat Demir, Meclis Toplantısında sordu? “Deprem Risk Analiz Çalışması” var mıdır?

Sultangazi Belediyesi Meclisi 2020 yılı Kasım ayı ilk meclis toplantısını yaptı. Gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Mühendis Nihat Demir, İzmir depremi ile ilgili konuştu.

Nihat Demir, Meclis Toplantısında sordu? “Deprem Risk Analiz Çalışması” var mıdır?

Okunma: 4512

2 Kasım 2020 14:04
-A

+A

Sultangazi Belediyesi Meclisi 2020 yılı Kasım ayı ilk meclis toplantısını yaptı. Gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Mühendis Nihat Demir, İzmir depremi ile ilgili konuştu.  
 
Sultangazi Belediyesi Meclisi 2020 yılı Kasım ayı ilk toplantısı Başkan vekili Av. Hasan Esat İlhan başkanlığında Sultangazi Belediye meclis salonunda gerçekleşti. Gündemde yer alan maddeler tek tek görüşüldü. Gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Mühendis Nihat Demir, İzmir depreminde yaşamını yetirenleri saygıyla andı. Yaralılara acil şifalar diledi. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun temennisinde bulundu. Sultangazi Belediyesinin demprem ris analiz çalışmasına yönelik bir çalışmasının olup olmadığını sordu?  Demir’in konuşmasını olduğu gibi yayınlıyoruz.
 
 
Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri,
 
İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Depremler coğrafi konumu ve jeolojik yapısı nedeniyle ülkemizin önemli bir gerçeğidir. Bu nedenle can ve mal kayıplarının yaşanmaması için bu gerçeğe uygun tedbir ve önlemler almamız gerekmektedir.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile  birlikte "Deprem Risk Analizi Çalışması Hızlı Tarama Yöntemleri Projesi" ile Avcılar ve Silivri’den başlayarak İstanbul’un genelinde 2000 yılından önce yapılan 790 bin binanın risk durumu tespit edilmeye başlanmıştır.
 
Sultangazi ilçemizde de böyle bir çalışma biran evvel başlatılmalıdır.Hızlı tarama tespit yöntemleri uygulanarak, 1975 deprem yönetmeliği ile yapılmış, hazır beton kullanılmamış ve yapı denetimsiz yapılan yapıların risk durumu tespit edilmelidir. Ayrıca ilçemizde zemin katında işyeri bulunan bütün yapılar kolon kesilmesi ve benzeri yapısal taşıyıcı sistemine müdahale edilip edilmediği ile ilgili hızlı tespit çalışması yapılmalıdır.Bu çalışmalar sonucunda deprem olduğu ilk anda tamamen yıkılarak can kaybına sebebiyet verecek yapılar hızlı bir şekilde tespit edilip bunların güçlendirilmesi veya yenilenmesi ile ilgili çalışmalar başlatılmalıdır.
 
Zübeydehanım mahallesinde Kuzey Marmara otoyolu Cebeci tüneli inșaatı nedeniyle çatlaklar oluşan binalarla ilgili de hızlı tespit çalışmaları başlatılmalıdır.
 
İlçemizdeki deprem arama kurtarma ekipleri sayısal olarak yetersiz olup artırılması, mahallelerde yaygınlaştırılıp  eğitimlerine başlanması gerekmektedir.
 
Cumhuriyet Mahallesi, Uğurmumcu Mahallesi, Merkez Habipler ve Yayla Mahalleleri, Gazi Mahallesi ve Zübeydehanım Mahallesi, Esentepe Mahallesi ve ilçe genelindeki  plansız duruma düşen, imar planı olmayan yerlerin, imar planları hızlı bir şekilde yapılarak, yapısını güçlendirme veya yenileme yapmak isteyen vatandaşların plansızlık nedeniyle oluşan mağduriyetleri giderilmelidir.
 
Saygılarımla.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku