• Diğer

Sultangazi

Mustafa Çimen, Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi İlçe Başkanlığı Sivil Toplum Kuruluşları Komisyon Başkanı Mustafa Çimen, STK’ların önemine dikkat çekti.

Mustafa Çimen, Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemi

Okunma: 3897

14 Temmuz 2020 12:03
-A

+A

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi İlçe Başkanlığı Sivil Toplum Kuruluşları Komisyon Başkanı Mustafa Çimen, STK’ların önemine dikkat çekti.
 
“Ülkemizde son dönemde yoğun olarak ihtiyaç haline gelen, sosyal, kültürel, yardımlaşma ve dayanışma alanlarında faaliyete bulunan, sivil toplum kuruluşları ( STK) siyasi partilerinde üzerinde durduğu önemli komisyonlardan biri konumundadır.
 
Bu kuruluşların günlük yaşamdaki ve toplumdaki yerleri her geçen gün daha fazla hissedilmektedir. Çağdaş ve gelişmiş toplumlarda olmazsa olmaz olarak bilinen sivil toplum kuruluşları giderek daha güçlü bir konuma gelmektedir.  Sivil toplum kuruluşları, toplumsal sorumlulukların gönüllü olarak üstlenilen bireylerden oluşmaktadır. Çalışma biçimi gönüllülük esasına dayanmaktadır. Sivil toplum kuruluşların misyonu ülkedeki gelişmelere paralel olarak uyum sağlayarak değişime öncülük ve önderlik etmektedir. Bunun içinde ihtiyaç duyulduğunda toplumun içerisinde bulunduğu durumu dile getirir. Gerektiğinde elini taşın altına koyarak toplumsal mücadelelere önderlik ederler.
 
Toplumun kalkınması, gelişmesi ülkenin kalkınması demektir. Bu doğrultuda sivil toplum kuruluşlarının önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Birleşerek güçlenen, ortak ve doğru çalışmalarla gelişen verimliliğini artıran hizmet anlayışında insanı esas alan bir yapıda olmalıdır. Sivil toplum kuruluşları kendileri ile birlikte üyelerini de değiştiren değişime ayak uyduran yeni gelişmelere açık olan bir durumda olmalıdır.
 
Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerdeki komisyon başkanları gündemi iyi takip etmeli dünyadaki ve ülkedeki gelişmeleri anında analiz etmelidir. Buna göre yeniliklere katkı sunmak adına olumlu adımlar atmalıdır. Komisyon başkanları etkin ve etkili çözümler üretmeli ortak akılla hareket etmelidir. Sivil toplum kuruluşları arasında dayanışma sağlanmalı birlikte kuvvet doğar anlayışıyla hareket etmelidir. 

Bu anlayışla başladığımız çalışmalarımız her geçen gün daha da gelişerek devam etmektedir. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde aldığımız olumlu sonuçlar meyvesini vermeye başlamıştır. Dün kapılarını bizlere kapatan bazı kurumlar bugün bizleri davet ederek sorunlarını ve dertlerini bizimle paylaşarak çözüm üretmemiz için bizden destek istemektedirler. Artık gerçekleri görmek doğru anlayışlar temelinde hareket etmenin vakti gelmiştir.
 
Sivil toplum kuruluşları hiçbir partinin arka bahçesi olmamalıdır. Sivil toplum kuruluşları topluma yol gösteren, doğrunun yanında yer alan anlayışta olmalıdır. Ülkedeki ve dünyadaki gelişmeleri iyi analiz eden, çözüm üreten ürettiği projeleri toplumla paylaşan anlayışta olmalıdır” dedi.
 

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku