• Diğer

Sultangazi

Mithat Çelik, Sultangazi Belediyesi İşçi Alımlarında İlanları 8 Saatle Sınırlı Tutuyor

Sultangazi Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı birinci oturumu Meclis Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan başkanlığında toplandı.

Mithat Çelik, Sultangazi Belediyesi İşçi Alımlarında İlanları 8 Saatle Sınırlı Tutuyor

Okunma: 3648

7 Temmuz 2020 18:07
-A

+A

Sultangazi Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı birinci oturumu Meclis Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan başkanlığında toplandı.

 

Gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik, “ Sultangazi Belediyesi işçi alım ilanlarını sekiz saatle sınırlandırarak nereye varmak istiyor” dedi. “Amacınız nedir? Buradaki irade hangi amaca ulaşmak istemektedir? Diye sözlü önerge verdi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik, meclis toplantısında şunları konuştu.

 

“Cebeci köyünde bir ilkokulumuz var biliyorsunuz. Bu ilkokulumuz şimdi yok. Buradaki öğrenciler son pandemi sürecine kadar taşımalı eğitimle başka başka okullara gönderiliyordu. Bura ile ilgili her hangi bir gelişme göremiyoruz. Herhalde uzun süre bu çocuklar taşımalı eğitime mahkum kalacaklar. Dolayısıyla bu noktada Cebeci Köyünde okuyan çocukların bir an önce bu dertten kurtulması gerekiyor.


Yine aynı şekilde 75. yıl Mahallesinde İstiklal ilköğretim okulu burası büyükte bir okul. Uzun süredir kapalı. Ve hiçbir çalışma yapılmıyor. Bine yakın öğrenci sağa sola taşımalı eğitimle çile çekiyor. Yazık değimli bu insanlara? Neden el atmıyorsunuz iktidarsınız. Bu sorumluluğu görüyorsunuz. Bazen düşünüyorum 2018 yılında bazı protesto olayları oldu bu okulda onun bir cezalandırılması mı? Diye düşünüyorum ama. Çocuklara her halde böyle bir cezayı da reva görmesiniz diye düşünüyorum. Bir ilgisizlik, bir tembellik olarak görüyorum. Bu konuya lütfen eğilin diyorum. Orası büyük bir okul, büyük bir mahalle bir an önce bu soruna el atmanızı rica ediyoruz.

Sultangazi Belediyesinin işe alınmalar ile ilgili küçük çaplı bir araştırma yaptım. Eylül ayında bir alım yaptı. 30 tane zabıta işe alındı. Bunu kamuoyuna nasıl duyurdu? Bakıyorum bu tarihten önce bir ilan filan görmüyorum. İşe alımlar oluyor mu? Oluyorsa nasıl oluyor? Merak ettim biraz araştırdım. Ayın 16 sı gecesi yayınlanıyor 17 yayından kaldırılıyor. 92 personelin işe alınacağı diye bir ilan var. Ayrıntılara bakıyorum bunların çoğunluğu eski başlayanlar taşeronluktan gelenler. Mesela sosyolog oluyor, antrenör oluyor mesela temizlik işçisi alıyor. Burada garip olan şey gece yarısı ilan koyup ertesi gün ilan kaldırıldığı için hiç kimsenin haberi olmuyor. Ben eski tarihlere baktım iş ilanları on gün, on beş gün yayında kalıyormuş.
 
Yani bu neyin nesi Sultangazi halkı işe başvuramaz mı? Ya da duymasın diye mi? böyle bir uygulama yapıyorsunuz. 24 saat değil 8 saat ilanlar yayında kalmış oluyor. Böylesi bir şey olamaz. Böyle birçok işe alım olmuş ve mesela bir günde ilanı gördünüz gördünüz görmediyseniz mümkün değil. Zaten böyle bir ilanı görme olasılığınız yok sıfır. Yine Mart ayı içerisinde aynı şekilde temizlik işçisi ilanı vardır. Yine aynı şekilde aynı gün müracaat şartıyla işe alım olmuş. Bu insanlar işe başladı mı başlamadı mı bilmem. Ama Sultangazi Belediyesi İŞKUR üzerinden yaptığı ilanı takip etmiyor mu? İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kariyer ile anlaşmış on gün on beş gün iş ilanları yayında kalıyor. Siz sekiz saat yayında tutuyorsunuz arkadaşlar kimsenin görme şansı yok ki. Kimse başvurmasın istiyorsunuz. Böyle bir şey olamaz yani. Ben duymadım sekiz saat başvuru süresi Sultangazi Belediyesi yapıyor. Bu şekilde işe alımlar oluyor. Bence çok talihsiz bir durum.


Önceki Belediye Başkanının uygulamalarına baktım çok farklı. İlk yaptığınız icraat uygulaması da farklı. İlk işe alımlarda bir hafta on gün gibi müracaat hakkı tanımışsınız. Bu süreçten sonra ki müracaat edenlere böyle bir hak tanımamışsınız. İnsanlar müracaat edemiyor çünkü ilanları göremiyor. Dolayısıyla şöyle bir sorum olacak. Neden bir gün müracaat süresiyle sınırlandırdınız? Amacınız nedir? Buradaki irade hangi amaca ulaşmak istemektedir? Bunu da soru olarak belediye başkanına sormak istiyoruz? “ dedi.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku