• Diğer

Sultangazi

Erol Odabaş’ın Dünya İnsan Hakları Günü ile ilgili Konuşması

Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Erol Odabaş, 10 Aralık dünya insan hakları günü ile ilgili Aralık ayı meclis toplantısı 1. oturumunda yapmış olduğu konuşma.

Erol Odabaş’ın  Dünya İnsan Hakları Günü ile ilgili Konuşması

Okunma: 2622

5 Aralık 2019 20:36
-A

+A

Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Erol Odabaş, 10 Aralık dünya insan hakları günü ile ilgili Aralık ayı meclis toplantısı 1. oturumunda yapmış olduğu konuşma.

Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri

10 Aralık 1948 günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca kabul edilen “İnsan Hakları Evrensel Bildirisi”nin 71. Yılındayız.

Bu nedenle her yıl 10 Aralığı içine alan hafta insan hakları haftası olarak kutlanır.
Modern insan hakları kuramı için bir kavşak noktası sayılabilecek bildiri, insan haklarının tanınması, yaygınlık kazanması ve korunması doğrultusunda önemli bir kaynak olmuştur.

Evrensel belgelerin ortak özelliğinin tarih boyunca “özgürlük, onur, eşitlik” gibi insancıl değerler için verilen savaşımların, çekilen acıların ve ödenen ağır bedellerin ürünleri olduğu bilinmektedir.

Özgürlük ve Güvenlik Hakkı”nın ihlali niteliğindeki eylem ve yargısal uygulamaların ulaştığı boyutlar nicelik ve nitelik olarak müdahale dönemlerini andırmaktadır.
Yasal koşullara aykırı olarak gerçekleşen Siyasal, etnik, cinsiyet ayrımcılığı yasağı, çocuk hakları, kadın hakları, mülkiyet hakkı, çalışma sendika ve sözleşme özgürlüğü, tutuklu- hükümlü hakları ve diğer temel hak alanları ne yazık ki yoğun ihlallerin yaşandığı sorun alanları durumundadır.

Bağımsız ve Tarafsız Mahkemede Yargılanma Hakkı” sorunlu bir alan haline gelmiştir.

Bu olumsuz tablo karşısında ülkemizde “insan hakları ve demokrasi mücadelesi” bir türlü istenilen ve arzu edilen seviyeye ulaşamamıştır. 

İnsan hakları, kuvvetin adalete hükmettiği yerde değil, ancak ve yalnız kuvvetin ADALET’in emrinde tutulduğu toplumlarda var olur ve öyle tutulabildiği müddetçe devam eder.

Sonuç olarak ülkemizde onlarca gazetecinin ve siyasetçinin tutuklu bulunduğu bu ortamda insan haklarından söz etmek pekte mümkün gözükmüyor.
Keyfi uygulamaların olmadığı halkın iradesine saygı duyulduğu ve insanlının yüzyıllardan beri özlemini çektiği savaşsız sömürüsüz bir dünya ve ülke dileğiyle.

 Saygılarımı sunuyorum.
 
Erol Odabaş
CHP Sultangazi Belediye Meclis Üyesi
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

YAZARLAR

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER
HAVA DURUMU

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku