• Diğer

Sultangazi

BOŞANMA DAVALARINDA MAL PAYLAŞIMI

Değerli okurlarım bu makalemde sizlere boşanma davarlında mal paylaşımı konusunda bilgi vermek istiyorum.

BOŞANMA DAVALARINDA MAL PAYLAŞIMI

Okunma: 734

9 Temmuz 2018 09:05
-A

+A

1 ocak 2002 de yeni medeni kanunumuz yürürlüğe girdi . Buna göre edinilmiş mallara katılma rejimi benimsendi. Bu rejime göre evlilik içinde edinilen mallar yarı yarıya paylaşıma tabi olacak. Ama tabiî ki kişisel mallar ayrılacak. Kişisel mallar ayrıldıktan sonra edinilmiş mallar yarı yarıya paylaşıma tabi olacak. Kişisel mallar eşlere miras olarak kalan mallar manevi tazminat alacakları evlenmeden önce satın alınan mallardır. Edinilmiş mallar çalışma karşılığı elde edinilen maaş ücret kişisel malların gelirleri SGK ve diğer sosyal yardım kurumlarının yaptığı ödemeler çalışma gücünün kaybı nedeni ile ödenen tazminatlar edinilmiş maldır ve yarı yarıya paylaşıma tabidir.
 
Örneğin babanızdan size bir mal kaldı ve siz bu malı kiraya verdiniz örneğin 500 tlye kira verdiniz bu kira gelirinin yarısı üzerinde eşiniz hak sahibi olacaktır. Siz davayı açarken malınızın kişisel mal olduğunu iddia ediyor ve paylaşıma girmesini istemiyorsanız siz bu durumu ispat etmek zorundasınız karşı taraf değil .Anlaşmalı boşanma davarlında sizler protokol ile hangi malların kişisel mal olacağını düzenleyebilirisiniz. Bu konuda özgürsünüz. . Evlendikten sonra ya da evlenirken nikah memuruna hangi mal rejimini istediğinizi beyan edebiliriniz.
 
Bu konuda tamamen özgürsünüz. Siz evlendikten sonra eşinizle birlikte notere gidip mal ayrılığı rejimine geçmek istediğinizi bildirebilirsiniz. Mesela mal ayrılığı rejimine geçiş yapabilirisiniz . Kredili alına evlerde çekilen kredi miktarı edinilmiş mal olarak paylaşıma tabi olacaktır. Aynı şekilde şirket hisseleri de 1 0cak 2002 den önce satın alınmış ise mal ayrılığı rejimin göre o kişinin malvarlığın dahil olacaktır.
 
1 Ocak 2002den sonra alınmış ise edinilmiş mallara katılma rejimine göre yarı yarıya paylaşıma tabi olacaktır. Boşanma davanız kesinleştikten sonra en geç 10 sene içinde mal paylaşımı davanızı açabilirisiniz. Boşanma davanıza bakan hakim sisin mal paylaşımı davanızı tefrik eder. Ayrı bir dosya üzerinden yürür ve mal paylaşımı davanıza bakan hakim boşanma davanızın neticesini bekletici mesele yapar ve bekler . Boşanma bittikten sonra mal davası başlar. Anlaşmalı boşanma protokolünde kesin açık bir ibare olması gerekir feragat edilecek ise.
 
Kesin açık bir şekilde ben mal paylaşımı davası açmaktan feragat ediyorum yazmıyorsa feragat olmaz . Daha sonra mal davası açabilirsiniz. Zina nedeni ile boşanma davalarında hakim sizin aldatma olayını gerçekleştirdiğinize inanırsa mal paylaşımı davasında hakkınızı tamamen kaldırabilir kısıtlayabilir. Ama siz eşiniz bir gayrimenkul alırken katkı payı sundu iseniz o katkı payını talep edebilirisiniz hakim bu hakkınızı kısıtlayamaz. Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telime gönderebiliriniz.
 
 
 
AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

YAZARLAR

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER
HAVA DURUMU

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku