• Diğer

Sultangazi

Gazi Cemevi Yerel Basınla Buluştu

Gazi Eğitim, Kültür Vakfı Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Kadadaş ve Cemevi Yönetimi, 21 Ekim Dünya gazeteciler günü vesilesi ile Sultangazi’de faaliyet yürüten yerel basın temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Gazi Cemevi Yerel Basınla Buluştu

Okunma: 3808

23 Ekim 2020 20:52
-A

+A

Gazi Eğitim, Kültür Vakfı Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Kadadaş ve Cemevi Yönetimi,  21 Ekim Dünya gazeteciler günü vesilesi ile Sultangazi’de faaliyet yürüten yerel basın temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.Gazi Cemevi Başkanlık makam odasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Hıdır Karadaş, Corona Virüs salgını dolayısıyla inanç kurumu olarak bir takım düzenlemeler yaptıklarını belirtti. Karadaş, Pandemi süreci öncesi şubat ayında Gazi Eğitim Kültür Vakfı Gazi Cemevi’nde eğitim gören kişi sayısı “950 kişi civarına ulaşmıştı. Pandemi sürecinden önce 450 üniversite öğrencisine burs verdiklerini açıklayan Karadaş, okulların açılmasıyla birlikte yeniden burs vermeye başlayacaklarını da sözlerine ekledi.”Gazi Eğitim Kültür Vakfı Cemevi Başkanı Hıdır Karadaş’a Gazi Cem evi dedesi Haşim Kızılveren, başkan vekili Kazım Reçber, başkan yardımcıları Berna Güzel Gündüz ve Süleyman Polat eşlik etti.Karadaş, 21 Ekim Dünya gazeteciler günü dolayısıyla basına verdiği kahvaltıda şunları konuştu. “Çok zor şartlarda halka doğru ve tarafsız haber aktardığınızı biliyorum. Bu şartlarda objektif, tarafsız olabildiğiniz için sizleri kutluyorum. Pandemi sürecinden dolayı içerisinde bulunduğunuz zor şartların farkındayız. Muhammed Ali yardımcınız Hızır yoldaşınız olsun'' ifadelerini kullandı.Gazi Eğitim Kültür Vakfı Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karadaş, “
 “Anayasa’nın 24’üncü maddesi ile herkesin din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeden kanun önünde eşitliğini tanımlayan 10’ncu maddesi gereği cemevlerine de ibadethane statüsü verilmelidir” dedi.Karadaş konuşmasını şöyle sürdürdü. “ “Anadolu, Balkanlar ve Mezopotamya coğrafyasının dolayısıyla da bu toprakların kadim inançlarından birisi olan hak ve hakikat yolundaki Alevi inancının yok sayılmaması için, başta ibadetlerini yerlerine getirdikleri cemevleri olmak üzere tüm inanç gerekleri hukuk sisteminde tanınmalıdır. “Bu çerçevede Türkiye’nin kabul ettiği uluslararası sözleşmeler ile Anayasa’nın din ve vicdan hürriyeti ilkesi esas alınarak, cemevlerine ‘ibadethane’ statüsü verilerek ayrıştırmaya, ötekileştirilmeye son verilmelidir” dedi.


 
Biz Alevi kurumlar, temel hak özgürlüklerden ve Adaletten yanayız. Diğer inanç kurumlarına tanınan hakların üzerinden hak talebinde bulunmuyoruz. Diğer kurumlara tanınan hakların aynısının bize de tanınmasını ve inanç kurumlarımızın anayasal güvence altına alınmasını talep ediyoruz” dedi.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku