• Diğer

Sultangazi

Erol Odabaş, 1 Eylül Dünya Barış günü Dolayısıyla Yaptığı Açıklama

Sultangazi Belediyesi Meclis Toplantısının Eylül ayı birinci oturumda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Erol Odabaş, 1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla şu açıklamayı yaptı.

Erol Odabaş, 1 Eylül Dünya Barış günü Dolayısıyla Yaptığı Açıklama

Okunma: 773

2 Eylül 2019 22:49
-A

+A

En çok ihtiyacımız olan kelime ‘barış’

Günümüzde hala büyük ve kanlı çatışmalara sahne olan dünyada, barışın sadece bir gün olarak ilan edilmesi ve temennileriyle mümkün olmadığı bir gerçektir. Yaşanan acı savaş tecrübelerine rağmen,  bugün hala silahlanma ülkeler tarafından gurur duyulacak bir hadise gibi anlatılmaktadır. Unutulmamalıdır ki iyi silah yoktur. Silah; ölüm, kan ve acı demektir. Fakat yaşadığımız dünya gerçekleri ne yazık ki ülkemizi silahlanma ve kendini korumaya mecbur etmektedir.

Sayın meclis üyeleri, şuan siviller dogdugu toprakları terk etmeye zorlanmakta, masum insanlar sorumlu olmadıkları çatışmaların bedelini en agır şekilde ödemektedirler. Birleşmiş milletler ve dünyanın ileri gelen ülkeleri ise bu duruma sadece seyirci kalmakta ve hatta bazıları organizatörlüğünü üstlenmektedir. Silah kullanılmasının ve savaşlar yaşanmasının açıklanabilir hiçbir makul yanı bulunmamaktadır. Ne iyi bir savaş vardır, ne de kötü bir barış.

Filistin’ de, Gazze’de, Kudüs’ te, Yemen’de, Mısır’da, Suriye’de veya dünyanın neresinde olursa olsun, savaşların bitmesini demokrasinin, barışın galip gelmesini istiyoruz. Fakat barışın hüküm sürmesi temennilerle değil, eylemlerle olur. Yumuşak dilden uzak, ayrıştırıcı, menfaatçi yaklaşımlarla demokrasiden uzak tutum sergileyenler barıştan bahsedemezler. Barış; halkın iradesine, yaşayışına, kültürüne, inanışlarına saygı duymakla başlar. Herkesi, her toplumu kendi öz benliğinden ayırıp, egemen ve güçlü olana benzetmeye çalışmak beyhude bir çırpınıştır. İşte günümüzde yaşanan kaotik ve barıştan uzak ortamın altında bu yatmaktadır. 1 Eylül dünya barış gününde hasret kaldığımız barışın olmayışının temel nedenlerini, dilim döndüğünde anlatmaya çalıştım. Gelecekte tekrar tekrar bunları konuşmak zorunda kalmamayı temenni ederken, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘yurtta barış dünyada barış ‘ sözü ile konuşmamı sonlandırıyor ve barış dolu yarınlar diliyorum.
 
                                                       Saygılarımla
                                                      Erol ODABAŞ

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku