Dr. Sevgi Düzgün, Ülkemizin En Önemli Sorunlarından Biri Otizm İçin Önemli Bir Projeyi Hayata Geçiriyoruz

Okunma: 8126
Genel 5 Nisan 2022 22:36
Videoyu Aç Dr. Sevgi Düzgün, Ülkemizin En Önemli Sorunlarından Biri Otizm İçin Önemli Bir Projeyi Hayata Geçiriyoruz
A
a

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan otizm için önemli bir proje daha Arnavutköy'de hayata geçti.

Arnavutköy’de faaliyet gösteren Bir Sevgi Dokunuşu Otizm Kontrol ve Önleme Merkezi  ile Arnavutköy Belediyesi ile birlikte ortak bir projeye imza attı.DÜZGÜN; OTİZM TEŞHİSİ KONULAN ÇOCUKLARIMIZA VE AİLELERİNE DESTEK PROGRAMINI HAYATA GEÇİRİYORUZ

Bir sevgi Dokunuşu Engelliler ve Yaşlılar Sosyal ve Yardımlaşma Derneği ve Bir Sevgi Dokunuşu Otizm Kontrol ve Önleme Merkezi kurucularından Dr. Sevgi Düzgün “2 Nisan Otizm Farkındalık gününde çok anlamlı bir projeyi hayata geçirdik. Otizm teşhisi konulan çocuklarımıza ve ailelerine destek programını hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Düzgün, gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Otizm genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade edebileceğimiz gelişimsel bir bozukluktur. Günümüzde basit testler ile tanısı erken konulabilmektedir. Erken tanı ve uygun rehabilitasyon programı bu vakaların hayata kazandırılmasında büyük rol oynamaktadır.

Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bilimsel ve akademik olarak tamamladığımız projemizi hayata geçirdik. Ülkemizde yoğun bir şekilde artan otizm vatandaşlarımızda ciddi kaygılar  yaratmakta ve maalesef konuyla ilgili vatandaşlarımızın bilgi alabileceği bir destek biriminin olmaması ülkemizde ciddi manada bilgi kirliliğine neden olmakta. 2 ve 6 yaş aralığında olan çocuklarımızın farklılıklar göstermesi sonuçunda ailenin yaşamış olduğu travma aileyi toplumdan ve sosyal yaşamdan kopararak yanlızlaştırmaya iten en temel neden olmakta. Ciddi emekler sonucunda projemizi ülkemizde hayata geçirmeye başlamanın haklı gururunu çocuklarımız ve ailelerimiz adına yaşamaktayız. Bir sevgi Dokunuşu Otizm Kontrol ve Önleme Merkezimiz hayatta geçmiş bulunmaktadır. Buradaki amacımız ülkemizde bulunan tüm il ve ilçelerde bu birimleri açıp vatandaşlarımızın bu sıkıntılar karşısında destek alabilecekleri ve doğru tanı desteği alabilecekleri profesyonel destek almalarıdır” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat