• Diğer

Sultangazi

CHP Meclis Grubu Basın Açıklaması yaptı

Sultangazi Belediyesi’nin 10 Ekim 2019 Perşembe günü, 2. Birleşim 1. oturum olağan toplantısı Belediye Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan Başkanlığında toplandı.

CHP Meclis Grubu Basın Açıklaması yaptı

Okunma: 3132

10 Ekim 2019 22:41
-A

+A

CHP Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik, birçok konuda önergeler vererek AK Parti meclis üyelerine gelin “Yaşanabilir bir Sultangazi’yi el birliğiyle inşa edelim. Yeşil alandan, kent konseyine, Deprem sonrası toplanma alanlarından, kreş konusuna ve Mahalle meclisleri ve birçok noktaya dikkat çeken Çelik, istediği yanıtı alamayınca Meclis toplantı sonrası basın açıklamasında bulundu.

CHP Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik, Basın açıklamasında şu konulara parmak bastı. 

 
Sayın Başkan Değerli Meclis Üyeleri

Yeşil alan konusunda Strateji Plan sayfa 88 de kişi başına düşen yeşil alan miktarı m’2 olarak 2024 yılı sonunda 6,5 m2 olarak hedeflenmiştir.  Oysa şuan 5 m2 dir.  2024 itibari ile  %23 artış öngörülmektedir. Sultangazi’nin nufüs Yoğunluğunda fiili olarak şuan 5’m2 yeşil alan yoktur. Örneğin İsmetpaşa mahallesinde nerede yeşil alan vardır. İnsanların yaşam alanlarının çevresinde bu yeşil alanlarının bulunması gerekir. Yeşil alanlar ulaşılabilir olmalıdır. Ne yazık ki hedeflerde de ulaşılabilir yeşil alanlara yönelik bir çalışma olmayacağı aşikardır. Örneğin İsmetpaşa’ nın yeşil alanı  bu gün neyse 2024 de de böyle kalacaktır. Zaten Hedeflerde kamulaştırmaya dönük harcama çok düşük tutulmuştur.  Yeşil Sultangazi Hayal olacaktır.
 
Sayın Başkan değerli meclis üyeleri
 
2-)Depreme yönelik anlamlı hiçbir çalışmanın olmayacağı anlaşılmaktadır. bu konuda mevcud alanların dahi korunup korunmayacağı belli değildir. Bu konuda hiçbir hedef yoktur.  Meclis üyeleri ile bir araya gelmediniz ama Eylül ayı toplantısında  İmar Komisyonu üyemizin  dile getirdiği  deprem toplanma alanlarının alt yapı hizmetlerini  bari hedefe koysaydınız.  Böyle hayati bir konuyu nasıl es geçebildiniz anlamış değiliz.  Henüz daha yeni 5.8 şiddetinde bir depremi yaşamış iken bunu plana koymamanız hayret vericidir. Deprem konusunda gider ve harcama hedefleri haricinde hiç bir açıklama göremedik.
 
Sayın Başkan değerli meclis üyeleri

3-)Çocuklarımıza yönelik olarak bir hedef göremedik. Kreşler Konusunda tek kelime göremedik. . Sultangazi ilçemizin kreş konusunda hali içler acısıdır.  İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Sayın Ekrem İMAMOĞLU’un 125 mahalleye kreş sözü var iken Sultangazi Belediyesinin hedefleri arasında 1 adet dahi kreş olmaması şaşırtıcıdır. Oysa İstanbul Büyük şehir Belediyesi ile koordine olunarak ve arsa üretilerek-yer bulunarak veyahut tahsis edilerek her mahalleye en az 2 kreş 2024 yılına kadar olmasını beklerdik. Ama görüyoruz ki Sultangazi Belediyesinin böyle bir derdi yok.
 
 
Sayın Başkan değerli meclis üyeleri

4-)Çevre dostu kent oluşturmaktan bahsedilmiş ama İstanbul’un en tozlu, hava kirliliği yüksek olan ilçelerinden biriyiz. Bu konuda hiçbir hedef ve çalışma göremedik. Yine yenilenebilir enerji noktasında hiçbir hedef göremedik. En azından belediye hizmet binalarına bu konuda uygulama yapılarak enerji verimliliği hedeflenebilirdi. Bu konuda  Sultangazi örnek olabilirdi.
 
 
Sayın Başkan değerli meclis üyeleri

5-)Katılımcı Yönetimi destekleyici hiçbir hedef yoktur. Örneğin  Mahalle Meclisleri gibi bir oluşum olabilirdir.
 
 
Sayın Başkan değerli meclis üyeleri

6-)Kent Konseyleri yönetmeliğine göre konseyin kurulmasındaki amaç kent yaşamında, kent vizyonunun ve hem şehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseylerinin çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.
Kent Konseyleri belediye teşkilatı olan yerlerde, mahalli idareler genel seçim sonuçlarını izleyen 3 ay içinde, toplanır. Ancak daha toplanmış değildir. Stratejik planda da buna yönelik bir çalışma göremedik.

Sayın Başkan değerli meclis üyeleri
 
7-)Kurumsal Olarak  Şeffaflık ilkesi halen yerleşmemiş olup , bu konuda da bir hedef vaadi görememekteyiz. Örneğin Meclis üyeleri olarak dahi soru önergelerimize bir açıklıkla ve samimiyetle cevap verilmemektedir. Personel alımlarında bir şeffaflık bundan öncesinde olduğu gibi bundan sonrada olunmayacağı anlaşılmaktadır.
 
Sayın Başkan değerli meclis üyeleri

8-)Kaynakların yeniden etkin ve ihtiyaca göre kullanılmayacağı hedeflerden anlaşılmaktadır.
 
10-)Atık Yönetimi olarak mevcud duruma devam edileceği anlaşılmakta ancak , bunlara yönelik iyileştirme , geri dönüşüm gibi bir proje ve benzeri girişimler hedeflerde yoktur.
 
 
Sayın Başkan değerli meclis üyeleri

11-)Kültürel ve Sosyal Faaliyetlere yönelik olarak eleştirilerimiz göz önüne alınmamıştır. Örneğin Sultangaziye özgü, sürdürülebilir gelenekselleşecek, gelecek kuşaklara miras kalacak herkesi birleştiren bir festival ve şölen hedefinizde var mıdır? Örneğin Cumhuriyet Bayramında  Halkımızı meydanlarda buluşturacak bir hedef veya etkinliğiniz var mı dır? Herkese hitap eden Halk Konserleri düzenlemeyi neden düşünmemektesiniz. ?
 
 
Sayın Başkan değerli meclis üyeleri

12-)Bölgemizde uyuşturucu ile mücadele kapsamında 2024 yılına kadar neler yapılacağına yönelik bir açıklama göremedik. Bizim en azından bu konuda bir çalış tay önerimiz var idi. Bu husus da dikkate alınmamıştır.
 
 
Sayın Başkan değerli meclis üyeleri

13-)Yine Mülteci konusunda Stratejik planda hiçbir açıklama hedef politika göremedik?
 
 
Sayın Başkan değerli meclis üyeleri

14-)İstihdam ve üretime yönelik olarak da herhangi somut bir proje çalışma hedef göremedik?

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku