• Diğer

Sultangazi

CHP’de Kongre Sürecine Doğru

Cumhuriyet Halk Partisi tüzük gereği belirlenen takvimde il ve ilçe kongrelerini yapmak zorunda. Olağan üstü bir durum olmadığı müddetçe bu takvime uyulması gerekiyor.

CHP’de Kongre Sürecine Doğru

Okunma: 2203

25 Eylül 2019 12:23
-A

+A

Demokrasi şöleni olarak adlandırılan kongreler süreci. Parti içi demokrasinin işlediği önemli kurumlardır. Aşama aşama gidilecek olan kongre sürecinde her üye önce oy kullanarak delege belirleyecek. İlçe kongreleri akabinde yapılacak. Henüz net bir takvim açıklanmamasına rağmen, sokaklarda hareketlenmeler başladı. Genel merkezden gelecek yazı ile bu hareketlilik doruk noktaya ulaşacak. Bu yazının en kısa zamanda gelmesi bekleniyor. Çünkü daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir konuşmasında kongrelerden söz etmişti.


Genel Merkez ve İl kongreleri çok önemli. Ancak bizi birinci derecede ilgilendiren kongre Sultangazi CHP İlçe kongresi. Bu aşamada genel merkezde bir sorun yaşanacağından emin değilim. Yerel seçimlerde alınan üstün başarı Genel Başkanın koltuğunu daha da sağlamlaştırmıştır. 


Yerele baktığımızda İl ve İlçelerde bir değişim olabilir mi? delegasyon yapısında bir değişikliğe gidilir mi? Ben kanımca İl Başkanının değişeceğini sanmıyorum. 31 Mart ve akabinde yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimlerinin mimarı Dr. Canan Kaftancıoğlu gösterildi. İstanbul seçimlerinden sonra, daha önce Twitter’da yapmış olduğu paylaşımlardan dolayı. Hakkında 17 yıla varan davalar açıldı. Hakkında mahkemelerden onlarca yıl ceza kesildi. Bu durumda Dr. Canan Kaftancıoğlu’nu halkın gözünde kahraman yaptı. İstanbul Seçmeni ve delegeler Canan Kaftancıoğlu’nu destekleyecektir. Canan Kaftancıoğlu’nun koltuğu sağlam. 
Gelelim asıl konumuza, Kongre sürecine doğru giderken CHP Sultangazi’de bir değişikliğe gidilir mi? Mevcut Başkan Murat Poyraz’ın yerine o koltuğa bir başka isim oturur mu? Bu sorunun cevabını verecek olan parti üyeleridir. Delegelerdir ve bu parti için gecesini gündüzüne katan, alın teri döken, çalışan, emek harcayan insanlardır. Karar ve yetki onlara aittir.

Murat Poyraz, Ben aday değilim dese kaç kişi çıkıp ben adayım der? Bezat Ünal’ mı? Kamber Koçak mı? Ali Acar mı? Ya da, bir başkası mı? Bilemiyorum, Ancak bu ismini saydığım kişiler her biri diğerinden daha saygın, daha kaliteli, daha partili, çalışkan ve fedakar. Buna diyecek tek kelime bulamıyorum. Her şeyden önce “Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek gerekir” başka da aklıma kimse gelmiyor.
Benim bildiğim Murat Poyraz kendisi adaylık düşünüyorsa kimseyi ortaya atmaz. Murat Poyraz’ın CHP Sultangazi İlçe Başkanlığına aday olacağı gün gibi ortada. Bugüne kadar da biri çıkıp Poyraz aday değil demedi.

Bezat Ünal, Kamber Koçak ve Ali Acar isimleri kamuoyunda kulağımıza geliyor. Ama eğer siyaset dengesi değişecek ise Murat Poyraz’dan daha çalışkan, daha özverili, daha fedakar bir ismin gelmesi en doğru olanıdır. Adaylığını açıklayacak olan ismin de ben Murat Poyraz’dan daha çok çalışa cam, daha fazla maddi ve manevi olarak emek harcaya cam iddiasında olması gerekir. 

Bir önceki kongrede İlçe Başkanlığına aday olan Bezat Ünal, birçok partilinin desteğini arkasına alan, İnşaat Mühendisi ve iyi bir partili olarak güçlü olabilir. İyi işlerde yapar. Ancak henüz Bezat Ünal kendi ağzıyla kamuoyuna bir açıklama yapmış değil.   

 
Daha önce CHP Sultangazi İlçe Başkan Yardımcılığı yapan Kaber Koçak’ta hem genç olması hem de iyi bir partili olması ilçede adaylık sürecine renk katabilir. Kamber Koçak’ta henüz kamuoyuna ben adaylığımı açıklıyorum demedi.
 
Ali Acar, kendisi bu konuda suskunluğunu korusa da yakın çevresi adaylık konusunda bazı çalışmalar yürüttüğünü söylemektedir. Ali Acar’ın aday olup olmayacağının garantisi yok. Duyumlarımız söylentiden ibarettir.  
 
Tabi bu üç isim benim aklıma gelen ve güvenilir isimlerden aldığım bilgiler ışığında söylediklerimdir. Kendileri biz adayız derler mi? bilmem. Saydığımız bu isimler önümüzdeki süreçte kamuoyuna adaylıklarını açıklarlar mı? Hep birlikte göreceğiz.


Belki de hiç düşünmediğimiz, aklımızın ucundan dahi geçmeyen partinin önemli isimlerinden biri çıkıp ben CHP Sultangazi İlçe Başkanlığına adayım diyebilir. Bunların hepsi Murat Poyraz’ın ben adayım ya da değilim demesinin ardından netleşecek.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku