• Diğer

Sultangazi

AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde Kurban ve Aşure Lokması Pay Edildi

AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde Muharrem ayı dolayısıyla Aşure ve kurban lokması günü etkinliği düzenlendi. Cem Evi Başkanı Zeynel Odabaş, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde Kurban ve Aşure Lokması Pay Edildi

Okunma: 1132

12 Eylül 2019 21:23
-A

+A

AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde Muharrem ayı dolayısıyla Aşure ve kurban lokması ikram etkinliği düzenlendi.Kurban ve aşure lokması ikram etkinliğine Gazi Cemevi Başkan Vekili İsmet Elmas, CHP Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Nevzat Altun, Gazi Cemevi Dedesi Hıdır Cenan, Gazi Mahallesi Muhtarı Ümit Doğan ve çok sayıda can katıldı.  AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde Muharrem ayı dolayısıyla kurbanlar kesilip aşure kaynatıldı ve misafirlere lokma pay edildi. Kurbanların kabulü için dualar okundu. AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi Başkanı Zeynel Odabaş, Peygamber efendimizin Ehli Beytinin devamını arz etmesinden dolayı Zeynel Abidin, efendimizin sağ kurtuluşunu kutlamak amacıyla kurbanlar kestiklerini, aşureler pişirerek lokmaları pay ettiklerini söyledi.


 
AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi’nin kapılarının herkese açık olduğunu ifade eden Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş, “ Muharrem ayında tutuğumuz orucun yegane sebeplerinden bir tanesi de Peygamber efendimizin yani Ehli Beytin devamı arz etmesinden dolayı yani Zeynel Abidin efendimiz sağ kurtulup ölmediğinden dolayı şükürler olsun ki Peygamber Efendimizin soyu kesik olmadı. Onun için biz bugün kurbanlarımızı kestik, aşurelerimizi pişirdik, bütün canlarımızla hep beraber lokmalarımızı pay ettik. Sultangazi’deki bütün canlarımızla olduğu gibi kim olursa olsun kapılarımız sonuna kadar açık.


 
Herkese  duyurumuzu yaptık ve lokmalarımızı pay ettik. Orucumuzu tuttuk. Bu gün şükürler olsun ki Peygamber Efendimizin soyu kesik olmadı, soyu devam etti. O soy da bizim günümüzde mürşitlerin, dedelerin devamı olarak gelmektedir. Devam etmektedir. Bu inanç Peygamber Efendimizin insan sevgisi ile hümanist düşünce ile bütün evrensel, bütün insanları kapsayan benim dinim sevgidir diyip, kul hakkı ile gelme ne ile gelirsen gel düsturu ile en önemlisi insanı kamil olma ilkesi ile yoluna devam etmektedir” dedi.      

 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

ALINTI YAZARLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku